(Reuters)
Na azijskim burzama u srijedu su najvažniji indeksi imali različite predznake, dok investitore i dalje brine sukob u Iranu, a oprezni su i u vezi sektora umjetne inteligencije uoči objave zarada tehnoloških divova kasnije tijekom dana.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bez japanskih bio je u 6,30 sati u minusu 0,2 posto, spustivši se drugi dan zaredom s rekordnih razina dosegnutih u ponedjeljak, ponajviše pod utjecajem korekcije cijena dionica tajvanskih proizvođača čipova. Tokijska burza bila je zatvorena zbog praznika. Kineske i indijska burza bile su u plusu više od pola posto, a australska u minusu 0,23 posto.
Sezona objave kvartalnih zarada u punom je jeku ovog tjedna, pri čemu će pet tehnoloških kompanija iz grupe "Sedam veličanstvenih" objaviti rezultate pa su investitori oprezni dok čekaju nove smjernice. U srijedu bi trebali o rezultatima izvijestiti Alphabet, Amazon, Meta Platforms i Microsoft, dok je Apple na rasporedu u četvrtak.
Tržišta brine i zastoj u diplomatskim pregovorima SAD-a i Irana. Američki predsjednik Donald Trump nezadovoljan je najnovijim mirovnim prijedlogom Teherana jer želi da se nuklearna pitanja rješavaju od samog početka. Wall Street Journal izvijestio je u utorak, pozivajući se na američke dužnosnike, da je Trump naložio pomoćnicima da se pripreme za produženu blokadu Irana.
"Tržišta su poostala oprezna preko noći jer su mirovni pregovori i dalje u zastoju dok Iran traži ukidanje američke pomorske blokade Hormuškog tjesnaca, a medijatori očekuju revidirani iranski prijedlog u sljedećim danima", kažu analitičari Westpaca.
UEA izašao iz OPEC-a, no cijena nafte nije pala
Cijene nafte jutros su nešto oslabile nakon jučerašnjeg skoka za više od tri posto, no i dalje su znatno iznad razina prije rata na Bliskom istoku. Na londonskom je tržištu cijena barela Brenta pojeftinila je 0,01 posto na 111,25 dolar, a na amaeričkom tržištu barel WTI-ja za 0,57 posto, na 99,36 eura.
Prolaz tankera kroz Hormuški tjesnac — kroz koji prolazi oko petine svjetske nafte i ukapljenog prirodnog plina — i dalje je ozbiljno poremećen, s time da je pogođeno otprilike 20 milijuna barela dnevno sirove nafte, goriva i petrokemikalija.
Tržište je iznenadio izlazak Ujedinjenih Arapskih Emirata iz OPEC-a, no očekuje da će ostatak kartela proizvođača nafte vjerojatno ostati zajedno.
"Bilo kojeg drugog dana ova bi vijest mogla uzrokovati pad cijene Brenta od 5 do 6 dolara odmah, s obzirom da UAE čini oko 10 posto OPEC-ove proizvodnje. Međutim, s obzirom da su proizvodni pogoni UAE-a trenutno blizu kapaciteta, možda nije iznenađenje da su terminske cijene Brenta brzo izbrisale početni pad", kaže Chris Weston, voditelj istraživanja u Pepperstone Group Ltd u Melbourneu.
Na valutnim tržištima, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke valute u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je drugi dan zaredom i to za blagih 0,17 posto, na 98,67 bodova.
Pritom je tečaj eura oslabio 0,08 posto prema dolaru, na 1,1706 dolara, a tečaj jena za 0,25 posto, na 159,62 jena.
Pažnja tržišta usmjerena je na zaključke sa sjednice Feda u srijedu, posljednje pod predsjedanjem Jeromea Powella. Trgovci vjeruju da je izvjesno zadržavanje kamatnih stopa na postojećoj razini, a promjenu monetarne politike ne očekuju do kraja 2027.