Stižu reakcije

HGK podržala Vladine mjere: Energetski šok traži brzu pomoć i stabilne cijene

| Autor: Glas Istre
(Snimio Boris Šćitar / Pixsell)

(Snimio Boris Šćitar / Pixsell)


Uvođenje desetog paketa mjera za zaštitu standarda građana i stabilizaciju gospodarstva izazvalo je niz reakcija iz poslovne zajednice, a među prvima se oglasila Hrvatska gospodarska komora. Predsjednik HGK Luka Burilović ocijenio je kako su Vladine mjere u aktualnim okolnostima nužne i pravovremene, posebno s obzirom na snažne poremećaje na energetskim tržištima koji sve više pritišću europsko i domaće gospodarstvo.

U nastavku donosimo komentar predsjednika HGK na najnoviji paket mjera Vlade Republike Hrvatske:

"Trenutni energetski šok prijetnja je rastu globalne ekonomije kakvom nismo dugo svjedočili tako da će gospodarstvu svakako biti nužna pomoć u narednim tjednima i mjesecima.

Kao što je važno da Vladine mjere stabiliziraju cijene u ovome trenutku, tako pozdravljamo i djelovanje na dulji rok kroz poticaje za prijelaz na obnovljive izvore energije. HGK se zalaže za zelenu tranziciju i razvoj obnovljivih izvora energije te su u tom smislu težnje Europske unije jasne. Međutim, sirovinsko i energetsko siromaštvo Europe priča je koja se ne može riješiti preko noći. Naša stvarnost je da moderna ekonomija i dalje ovisi o fosilnim gorivima.

Reakcija Vlade bila je izrazito potrebna i više nego pravovremena, posebno u kontekstu sveobuhvatne pomoći za više sektora gospodarstva. Tako pozdravljamo program potpore sjetvi u tijeku, pomoć za hrvatsko ribarstvo, kao i ubrzanu dinamiku isplate potpora u poljoprivredi.

Smatramo važnim što se jamči stabilnost u cijenama električne energije za poduzetništvo s potrošnjom do 250 tisuća kWh, što olakšava poslovanje manjim i srednjim poduzećima. Mjera kompenzacije indirektnih troškova za ugljični dioksid za oko 400 poduzeća pomoći će u ublažavanju rasta cijene električne energije koja je na burzi porasla od 10 do 25%, što je mjera koju je HGK zagovarala kao izrazito važnu stavku za velika poduzeća prerađivačke industrije.

U neizvjesnom razdoblju pred nama potrebno je zadržati istu razinu jasne i otvorene komunikacije, kao i procesa konzultacija sa svim relevantnim akterima. Ako se rast cijena električne energije na burzama nastavi, što će poglavito ovisiti o trendu cijene prirodnog plina, držimo da je moguće da će u kratkom periodu biti potrebne i ciljane dodatne subvencije za velike industrijske potrošače.

Podržavamo mjere Vlade RH vezane uz ograničavanja cijena goriva jer će pozitivno utjecati i na cijene usluga prijevoza. Posebno nam je drago zbog nastavka mjere potpore cijene goriva za komercijalni prijevoz putnika, što je HGK dodatno zagovarala. Ova mjera će pridonijeti prevladavanju negativnih trendova u poslovanju cestovnih prijevoznika putnika u razdoblju intenzivnog porasta cijene goriva te će omogućiti građanima jeftiniji javni prijevoz", zaključuje Burilović.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twitter







Trenutno na cestama