Ilustracija (Pexels)
Američki tehnološki div Nvidia objavio je u ponedjeljak da namjerava ponovo isporučivati čipove za umjetnu inteligenciju kupcima u Kini, uz zeleno svjetlo Bijele kuće i val interesa, prema navodima izvora.
H20 oslabljena je verzija čipova za umjetnu inteligenciju koju je Nvidia projektirala za kinesko tržište kako bi bio u skladu s američkim propisima.
Kabinet američkog predsjednika Joea Bidena još je početkom godine bio objavio da će dodatno ograničiti izvoz AI čipova kako bi osigurao vodeću poziciju SAD-a i skupine saveznika i partnera u tom sektoru, podijelivši zemlje-odredišta u tri skupine, prema limitu prodaje računalne snage iskazane grafičkim procesorima.
U travnju kabinet Donalda Trumpa postrožio je ograničenja izvoza i postavio novu prepreku isporukama u Kinu.
U ponedjeljak izvršni direktor Nvidie Jensen Huang napisao je na blogu da će ponovo zatražiti dozvolu za prodaju čipa H20 u Kini.
"Američka vlada uvjerila nas je da će dozvole biti izdane pa se nadamo da će isporuke uskoro krenuti", optimistični su u američkom divu.
Bijela kuća nije odgovorila na upit Reutersa da komentira tu informaciju.
Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova odgovorio je pak na redovnom brifingu za novinare na upit da je komentira da se Peking "protivi politizaciji, instrumentalizaciji i pretvaranju znanosti, tehnologije i ekonomskih i trgovinskih pitanja u oružje koje bi trebalo zlonamjerno blokirati i ograničiti Kinu".
Čelnik Nvidije rekao je da će u srijedu u Pekingu održati brifing za medije. Već prilikom posjeta u travnju naglasio je važnost kineskog tržišta za njihovo poslovanje.
"Kinesko je tržište ogromno, dinamično i vrlo inovativno, a također je dom brojnim istraživačima na polju umjetne inteligencije", rekao je Huang za kinesku državnu televiziju CCTV u utorak.
U financijskoj godini koja je završila 26. siječnja prihod američke kompanije u Kini iznosio je 17 milijardi dolara, s udjelom u ukupnom prihodu od 13 posto.
Kineske kompanije već su požurile s narudžbama čipova koje će američka kopanija morati poslati američkom kabinetu radi pribavljanja dozvole, rekli su upućeni izvori, dodavši da su postupak podnošenja zahtjeva poslali internetski div ByteDance i Tencent.
Glavni je dio postupka "bijela lista", koju Nvidia sastavlja za kineske kompanije za potrebe registracije moguće nabave, objasnio je jedan izvor.
Ni ByteDance ni Tencent nisu odgovorili da upit Reutersa da komentiraju tu informaciju. Nvidia pak nije odgovorila na upite da komentira "bijelu listu".