Donald Trump (Reuters)
Na europskim burzama najvažniji indeksi u ponedjeljak prijepodne uspjeli su nadoknaditi dio prošlotjednih gubitaka, zahvaljujući objavi američkog predsjednika Donalda Trumpa da odgađa uvođenje carine na uvoz robe iz EU od 50 posto do 9. srpnja.
Paneuropski indeks STOXX 600 bio je u 9,30 sati u plusu jedan posto, nakon što je u petak potonuo 0,9 posto kad je Trump neočekivano pozvao na uvođenje visoke carine na robu iz EU-a od 1. lipnja, rekavši da trgovinski pregovori s EU ne napreduju dovoljno brzo.
Istodobno, frankfurtski DAX u plusu je 1,42 posto, na 23.964 boda, a pariški CAC za jedan posto, na 7.812 boda.
Trump je u nedjelju pristao produžiti rok za trgovinske pregovore s Europskom unijom (EU) do 9. srpnja, nakon što je predsjednica EK rekla da bloku treba više vremena za postizanje "dobrog dogovora".
Sektorski indeks u kojem su sadržane dionice proizvođača automobila i dijelova, osjetljiv na pritiske povezane s carinama, porastao je za 1,4 posto. Pritom je dionica Mercedesa poskupjela 2,1 posto, BMW-a za 2 posto, a Volkswagena za 1,9 posto.
Cijene dionica proizvođača luksuzne robe, uvelike izložene američkom tržištu, također su snažno porasle, između 1,5 i 2,4 posto. Poskupjele su za 1,5 posto i dionice banaka, inače senzitivne na izmjene gospodarskih ciklusa. Najviše su na dobitku bile tehnološke dionice, skočivši u prosjeku za 1,9 posto.
Obujam trgovanja je slab jer danas zbog državnih praznika ne rade tržišta SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva. Za nove smjernice investitori će pratiti objavu makroekonomskih pokazatelja, a posebno o gospodarskom raspoloženju u eurozoni, njemačkoj nezaposlenosti i inflaciji za svibanj.
Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao je u ponedjeljka jedan posto, na 37.531 bod.