svjetska tržišta

Pregovori SAD-a i Kine ohrabrili azijske ulagače

| Autor: Hina
Burza / Ilustracija (Reuters)

Burza / Ilustracija (Reuters)


Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica porasle, a dolar je ojačao prema košarici valuta jer je ulagače ohrabrio napredak u trgovinskim pregovorima između SAD-a i Kine protekloga vikenda.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 6,30 sati u plusu 0,3 posto.

Pritom su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,2 i 0,9 posto. U Japanu su, pak, blago pale.

Ulagače su ohrabrile pozitivne poruke SAD-a i Kine nakon trgovinskih pregovora protekloga vikenda u Šangaju. Američki pregovarači poručili su da je postignut značajan napredak, dok su Kinezi kazali da je postignut značajan konsenzus i da će se pregovori nastaviti.

Nema ničeg konkretnijeg, a zajednička izjava bit će objavljena kasnije u ponedjeljak.

Niti jedna strana nije spomenula carine.

„Čini se da je usuglašen širok okvir u kojemu će te dvije zemlje nastaviti pregovore s ciljem postizanja šireg trgovinskog dogovora. Neki je napredak postignut, no nema ničeg konkretnog”, kaže Michael Brown, strateg u tvrtki Pepperstone.

Premda nema ničeg konkretnog, ulagači su optimistični jer popuštaju napetosti između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava, koje traju još od početka travnja, kada je predsjednik SAD-a uveo visoke recipročne carine na uvoz u SAD.

Trenutno su američki terminski indeksi u plusu više od 1 posto, a u pozitivnom su području i europski terminski indeksi, što najavljuje rast cijena dionica na američkim i europskim burzama u ponedjeljak.

Dolar ojačao, cijene nafte porasle

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 100,58 bodova, dok je u petak navečer iznosio 100,42 boda.

Pritom je tečaj američke prema japanskoj valuti porastao sa 145,35 na 145,85 jena.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1230 dolara, dok je u petak navečer iznosila 1,1250 dolara.

Cijene su nafte, pak, porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,42 posto, na 64,20 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,49 posto, na 61,30 dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter