Burza / Ilustracija (Reuters)
Na azijskim su burzama u srijedu cijene dionica porasle jer je Kina uvela niz novih poticajnih gospodarskih mjera i jer bi idućega vikenda trebali započeti trgovinski pregovori između te zemlje i SAD-a.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7,00 sati u plusu 0,4 posto.
Pritom su cijene dionica u Japanu, Južnoj Koreji, Australiji, Hong Kongu i Šangaju porasle između 0,1 i 0,7 posto.
Ulagače je ohrabrio niz novih poticajnih mjera kako bi kinesko gospodarstvo lakše prebrodilo posljedice carinskog rata između Pekinga i Washingtona.
Kineska središnja banka najavila je smanjenje ključne kamatne stope za 0,10 postotnih bodova i smanjenje stope izdvajanja obvezne rezerve banaka kako bi se potaknulo kreditiranje, što bi trebalo potaknuti rast gospodarstva.
Uz to, vlasti su najavile niz mjera za podršku tržištima nekretnina i kapitala.
Rast cijena dionica zahvaljuje se i objavi da će se idućega vikenda u Švicarskoj održati sastanak između visokih trgovinskih dužnosnika SAD-a i Kine.
„To pokazuje da postoji spremnost obje strane za sastanak na visokoj razini, što je, dakako, pozitivno za tržišta”, kaže Ray Attrill, direktor u National Australia Bank.
Nakon te vijesti, burzovni indeksi u Hong Kongu skočili su i više od 2 posto, no kasnije su izgubili dio tih dobitaka.
„Sve ovisi o trgovinskim pregovorima. No, veliko je pitanje što će biti s Kinom. Mislim da ni pregovori SAD-a s Kanadom i Europskom unijom neće biti lagani, no pregovori s Kinom bit će vrlo teški i mislim da će proći dosta vremena do dogovora”, kaže Tim Ghriskey, strateg u tvrtki Ingalls & Snyder.
Porasli američki terminski indeksi
Zahvaljujući svemu tome, jutros su u plusu i američki terminski indeksi, nakon što su jučer na Wall Streetu cijene dionica pale drugi dan zaredom.
Dow Jones indeks oslabio je 0,95 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,77, a Nasdaq indeks 0,87 posto.
U fokusu ulagača je i jučer započeta dvodnevna sjednica čelnika američke središnje banke. Priopćenje će biti objavljeno u srijedu, no ne očekuje se smanjenje kamatnih stopa.
Ipak, ulagači će pažljivo pratiti svaku riječ priopćenja Feda nastojeći odgonetnuti namjere središnje banke.
Predsjednik Feda Jerome Powell poručio je nedavno, unatoč Trumpovim pritiscima na Fed da smanji kamate, da će središnja banka prije odluke o kamatama pričekati nove podatke koji bi trebali pokazati kako će uvođenje carina utjecati na rast gospodarstva i inflaciju.
Dolar oslabio, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 99,52 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 99,75 bodova.
Pritom je tečaj američke prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 143,75 na 143,30 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1340 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1325 dolara.
Cijene su nafte, pak, porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,87 posto, na 62,70 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,02 posto, na 59,70 dolara.