Ilustracija (Pixabay)
Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavljenoj u petak u travnju su u odnosu na travanj 2024. godine u prosjeku bile veće za 3,1 posto, dok su u odnosu na ožujak ove godine u prosjeku veće za 0,6 posto.
Time je nastavljan trend smanjenja međugodišnje stope inflacije, koja je u siječnju iznosila četiri posto, veljači 3,7 i u ožujku 3,2 posto.
Promatrano prema glavnim komponentama indeksa, procijenjena međugodišnja stopa inflacije u travnju za usluge iznosi 6,1 posto, hranu, piće i duhan 4,1, energiju 1,1, a za industrijske neprehrambene proizvode bez energije 0,3 posto.
Porast stope promjene na mjesečnoj razini procijenjen je za industrijske neprehrambene proizvode bez energije, za 1,7 posto, usluge 0,8 posto te hranu, piće i duhan za 0,4 posto.
Istodobno je prema prvoj procjeni pad stope inflacije procijenjen za energiju, za 1,1 posto.
Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni, u travnju 2025. u odnosu na travanj 2024. u prosjeku su više za 3,9 posto, dok su u odnosu na ožujak u prosjeku više za 0,7 posto.
Hrvatska tako ostaje u skupini zemalja eurozone s najvišom inflacijom. Veću stopu od Hrvatske u travnju imale su Estonija (4,4) te Latvija i Nizozemska (4,1 posto), a stopu jednaku kao Hrvatska 0d 3,9 posto imala je Slovačka. Druge zemlje eurozone imale su manju inflaciju.