Ilustracija (Pixabay)
Velike banke u SAD-u mogu ubuduće zarađivati na naknadama za minuse na računima samo uz poštivanje propisa o kreditiranju, izvijestio je američki regulator, procijenivši da bi uredba građanima mogla uštedjeti pet milijardi dolara godišnje.
Minusi su trenutno izuzeti iz propisa o kreditiranju i regulator za financijsku zaštitu potrošača (CFPB) odlučio je zatvoriti "rupu" koja datira iz 60-ih godina prošlog stoljeća.
Banke s imovinom većom od deset milijardi dolara moraju sada odlučiti hoće li im naknade biti izvor zarade ili usluga kojom će ići na ruku klijentima, odlučio je regulator.
Mogu tako klijentima naplaćivati naknadu od pet dolara, koja većini banaka, prema izračunima regulatora, jamči pokrivanje troškova i gubitaka povezanih s minusima.
Mogu i same izračunati naknadu koja će im samo pokriti troškove i gubitke i neće im služiti kao izvor zarade i ponuditi je klijentima u paketu s drugim uslugama, kao pogodnost, odredio je regulator.
Ako odluče odrediti naknadu koja će im donositi zaradu, moraju uskladiti minuse sa zakonima o kreditiranju.
"Regulator je odlučio ograničiti pretjerane, neočekivane i ponekad prikrivene naknade i traži od velikih banaka transparentnost", rekao je direktor CFPB-a Rohit Chopra.
Početkom godine dužnosnici CFPB-a rekli su da naknade za minuse plaća približno 23 milijuna kućanstava, što je bankama u 2019. godini generiralo 12,9 milijardi dolara.
Zatvaranje "pravne rupe" uštedjet će Amerikancima pet milijardi dolara godišnje ili 295 dolara po kućanstvu, izračunali su u CFPB-u.
Banke pak tvrde da su proteklih godina oštro smanjile ili ukinule naknade za prekoračenje. Američka udruga banaka proljetos je upozorila da bi, bude li regulativa izmijenjena, mogle ugasiti 'minuse', podsjeća Reuters.