Ilustracija (Pexels)
Na azijskim se burzama u utorak trguje oprezno, kao i na Wall Streetu dan prije, jer ulagači ne žele riskirati uoči izvješća o inflaciji u SAD-u, koje bi moglo znatno utjecati na smjer tržišta.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,00 sati gotovo nepromijenjen na najvišoj razini u 15 mjeseci.
Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 0,2 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Šangaju, Hong Kongu i Australiji skliznule između 0,1 i 0,4 posto.
Na burzama vlada oprez, kao i jučer na Wall Streetu, kada je Dow Jones oslabio 0,2 posto, a S&P 500 0,02 posto. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,3 posto.
Ulagači ne žele riskirati jer će u srijedu biti objavljeno izvješće o potrošačkim cijenama u SAD-u, koje bi moglo znatno utjecati na smjer tržišta.
Posljednjih mjeseci inflacija se održava na povišenim razinama, pa su drastično smanjene procjene o smanjenju kamata u ovoj godini.
Na početku godine procjenjivalo se da će američka središnja banka u ovoj godini agresivno smanjiti kamate, možda i za 1,5 postotnih bodova, no zbog povišene inflacije sada se špekulira da bi smanjenje moglo biti između 0,25 i 0,50 postotnih bodova.
Dužnosnici Feda posljednjih dana poručuju da ne treba žuriti sa smanjenjem kamata te da bi mogle ostati povišene dulje razdoblje nego što se očekivalo.
Donedavno se procjenjivalo da će Fed početi smanjivati kamate u lipnju, no sve je izglednije da će to biti u rujnu ili krajem godine.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da bi temeljna stopa potrošačkih cijena, koja ne uključuje cijene hrane i energenata, u travnju mogla porasti 0,3 posto na mjesečnoj razini, a na godišnjoj 3,6 posto. U ožujku je inflacija na godišnjoj razini iznosila 3,8 posto.
Pokaže li izvješće u srijedu da inflacija popušta, tržište kapitala moglo bi nastaviti rasti. No, pokažu li podaci da se inflacija ne smanjuje, burzovni bi indeksi mogli izgubiti dio dobitaka od prethodna tri tjedna.
Dolar oslabio, cijene nafte blago porasle
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 105,25 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 105,35 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 155,90 na 156,30 jena.
No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0785 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0770 dolara.
Cijene su nafte, pak, blago porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,11 posto, na 83,45 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,12 posto, na 79,20 dolara.