Ilustracija (Pixabay)
Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje mirno trgovanje, uobičajeno za početak tjedna, dok se čekaju nove vijesti koje bi mogle usmjeriti tržište, pa bi Crobex indeks mogao stagnirati.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, danas očekuju stagnaciju Crobex indeksa.
Crobex indeks ojačao je protekli tjedan skromnih 0,01 posto, na 2.760 bodova, dok je Crobex10 skliznuo 0,78 posto, na 1.640 bodova, zabilježivši pad drugi tjedan zaredom.
Među sektorskim indeksima, najviše je oslabio Crobexnutris, za 2,07 posto, a najviše porastao Crobexkonstrukt, za 4,75 posto.
Redovni promet dionicama dosegnuo je 10,3 milijuna eura, što je za 1,4 milijuna više nego tjedan dana ranije.
Uz to, ostvareno je 2,55 milijuna eura blok prometa u transakciji sa četiri dionice.
U blok transakciji dionicom Valamar Riviere ostvareno je gotovo 869 tisuća eura prometa, po cijeni od 4,87 eura za dionicu, Arena Hospitality grupe gotovo 737 tisuća eura, po cijeni od 32 eura, Zagrebačke banke 648 tisuća eura, po cijeni od 18 eura, te Atlantic grupe gotovo 301 tisuća eura, po cijeni od 56 eura za dionicu.
„Crobex je prošloga tjedna blago porastao. Porastao je i promet, premda je završena sezona objava kvartalnih poslovnih rezultata domaćih kompanija. Prošloga je tjedna objavljen podatak o snažnom, 7,9-postotnom rastu potrošnje u trgovini na malo u siječnju, što ukazuje na nastavak rasta gospodarstva na početku godine, nakon snažnog rasta BDP-a u posljednjem lanjskom tromjesečju. S druge strane, industrijska proizvodnja pala je u siječnju drugi mjesec zaredom”, kaže Petar Mezga, financijski analitičar u Erste banci.
U redovnom trgovanju najveći promet imala je prošloga tjedna redovna dionica Končara D&ST, 1,3 milijuna eura, a cijena joj je skočila 5,38 posto, na 1.370 eura.
Milijunski promet imala je još i dionica HT-a, a poskupila je 1,78 posto, na 28,6 eura. Tijekom tjedna dosegnula je i rekordnih 28,7 eura.
Nadomak milijunskom prometu bila je dionica Zagrebačke banke, s ostvarenih 983 tisuće eura. Cijena joj je skočila 7,06 posto, na 18,2 eura, pa je bila i najveća dobitnica među likvidnijim izdanjima.
U fokusu investitora bile su i dvije turističke dionice.
Plavom lagunom ostvareno je 878 tisuća eura prometa, a cijena joj je pala 3,94 posto, na 390 eura. Dionicom Valamar Riviere ostvareno je, pak, 814 tisuća eura prometa, a cijena joj je porasla 2,1 posto, na 4,87 eura.
Najveća gubitnica bila je redovna dionica Croatia osiguranja, s padom cijene za 18,5 posto, na 1.060 eura.
Na ZSE se protekloga tjedna trgovalo s ukupno 57 dionica, pri čemu je cijena njih 23 porasla, 27 pala, a sedam stagnirala.
Wall Street pao, europske burze porasle
A na Wall Streetu su prošloga tjedna burzovni indeksi skliznuli s rekordnih razina. Dow Jones je oslabio 0,9 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,3, a Nasdaq indeks 1,2 posto.
„U izvješću Kongresu predsjednik Feda Jerome Powell kazao je da Fed ima sve više i više pouzdanja da može uskoro započeti ciklus smanjenja kamatnih stopa. A kako se situacija na tržištu rada postupno 'hladi', analitičari procjenjuju da bi Fed u ovoj godini mogao smanjiti kamate u četiri navrata za po 0,25 postotnih bodova”, objašnjava Petar Mezga.
A na većini europskih burzi cijene su dionica prošloga tjedna porasle. Doduše, londonski FTSE indeks oslabio je 0,3 posto, no frankfurtski DAX ojačao je 0,45, a pariški CAC 1,2 posto.
„U fokusu ulagača bila je sjednica čelnika Europske središnje banke, koji su, u skladu s očekivanjima, ostavili kamatne stope nepromijenjene na rekordno visokim razinama. Istaknuli su da još uvijek postoji rizik od rasta inflacije, što je scenarij koji žele izbjeći. U fokusu ulagača ovoga će tjedna biti izvješća o inflaciji, među ostalim, u SAD-u”, kaže Petar Mezga.