(Hina/EPA)
Kanada je povećala planiranu potporu proizvođaču automobila Stellantisu za gradnju tvornice baterija u Ontariju, rekao je ministar industrije Francois-Philippe Champagne, signalizirajući oštru bitku za ulaganja u zelene tehnologije.
Kako bi se riješio "zastoj”, važno je da dio financijskog tereta preuzme i pokrajina Ontario, naglasio je ministar Champagne u utorak na tiskovnoj konferenciji u Seulu.
Stellantis je u ponedjeljak zaustavio gradnju tvornice baterija za električna vozila u Windsoru, vrijedne pet milijardi kanadskih dolara (3,7 milijardi dolara), koju gradi u partnerstvu s južnokorejskim LG Energy Solutionom (LGES).
Kanada nije osigurala ono što je već obećala, a nisu u pripremi ni novi pregovori, rekla je glasnogovornica kompanije LouAnn Gosselin.
Stellantis i LGES najavili su ulaganje u ožujku prošle godine, a problemi su iskrsnuli nakon što su Sjedinjene Države u kolovozu usvojile zakon o smanjenju inflacije (IRA), golemi paket poticaja tvrtkama za čistu tehnologiju, rekao je Champagne.
"Tvrtka nas je zamolila da se vratimo za stol", rekao je kanadski ministar industrije.
"U dobroj vjeri ... rekli smo da ćemo omogućiti iste uvjete kao i SAD i da ćemo im ponuditi pošten dogovor, prilično sličan onome koji smo ponudili Volkswagenu."
Stellantis je potvrdio da se o povećanju poticaja pregovaralo nakon što je SAD usvojio zakon o smanjenju inflacije.
U travnju Ottawa je pristala osigurati do 13 milijardi kanadskih dolara poreznih olakšica za proizvodnju i 700 milijuna bespovratnih sredstava kako bi potaknula njemačkog proizvođača automobila Volkswagen da planiranu tvornicu u Sjevernoj Americi izgradi upravo u Kanadi.
To je bila najveća pojedinačna investicija u kanadskom lancu opskrbe električnih vozila otkada se prikupljaju podaci.
Vlada Ontarija obećala je VW-u 500 milijuna kanadskih dolara izravnih ulaganja, a isti je iznos prošle godine ponudila i Stellantisu.
Kanada Stellantisu sada nudi porezne olakšice za proizvodnju, rekao je Champagne, "a to će donijeti veliku ekonomsku korist ljudima u Ontariju i zato mislimo da je jedino pošteno ... da i pokrajina (Ontario) plati svoj dio".
Premijer Ontarija Doug Ford rekao je u ponedjeljak da dodatni novac mora osigurati savezna vlada. Njegov ured u utorak nije želio komentirati poruku saveznog ministra industrije da bi Ontario trebao snositi dio financijskog tereta.