(Hina/EPA)
Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica blago porasle, no trguje se oprezno jer svi posljednji podaci pokazuju da kinesko gospodarstvo raste sporije nego što se očekivalo.
MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,3 posto, ojačavši drugi dan zaredom.
Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 0,8 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,1 i 0,4 posto. U Australiji su, pak, pale 0,3 posto.
Na tržištima vlada oprez jer je niz posljednjih podataka pokazao da drugo po veličini svjetsko gospodarstvo raste sporije nego što se očekivalo nakon ukidanja restriktivnih covid mjera.
Jutros je objavljeno da je industrijska proizvodnja u Kini u travnju porasla 5,6 posto u odnosu na isti lanjski mjesec. To je najbrži rast od rujna 2022. godine, ali znatno manji od 10,9 posto, koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa.
Premda snažno, i potrošnja u maloprodaji porasla je u travnju manje nego što se očekivalo.
No, podršku tržištima pruža nada da će kineske vlasti uvesti nove poticajne mjere.
Ulagače je ohrabrio i jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, unatoč slabljenju najvećeg svjetskog gospodarstva.
Dow Jones ojačao je 0,14 posto, dok je S&P 500 porastao 0,30, a Nasdaq indeks 0,66 posto.
Jučer objavljeni podaci o oštrom padu industrijske aktivnosti u državi New York u svibnju posljednji su u nizu podataka koji pokazuju da se rast najvećeg svjetskog gospodarstva usporava.
To sama po sebi nije dobra vijest. No, slabljenje gospodarstva znači i da će oslabiti potrošnja, a time i inflacija. To, pak, znači da će Fed uskoro završiti ciklus povećanja kamatnih stopa, što je pozitivno za tržište kapitala.
„Ovakve su situacije uvijek teške, u razdoblju smo kada je loša vijest zapravo dobra za tržište kapitala i obrnuto. Želimo da gospodarstvo dovoljno oslabi da bi se spustila inflacija, ali ne toliko da bi uronilo u recesiju”, objašnjava Tim Ghriskey, strateg u tvrtki Ingalls & Snyder.
Najvažnije pitanje na tržištu je kada će Fed završiti ciklus povećanja kamata, a ulagači se čak nadaju i da bi krajem godine mogao početi smanjivati kamate.
No, jučer je nekoliko dužnosnika Feda poručilo da očekuju da će kamate ostati visoke. Među ostalima, Thomas Barkin, predsjednik ogranka Feda u Richmondu kazao je da još nije uvjeren da je inflacija na stabilnom putu prema dolje, ali da se slaže sa stavom ostalih čelnika Feda da će eventualno daljnje povećanje kamata ovisiti o budućim gospodarskim pokazateljima.
Ulagači su oprezni i zbog neizvjesnost u vezi pregovora između demokrata i republikanaca o povećanju gornje razine državnog zaduživanja. Ako se do 1. lipnja u Kongresu ne postigne dogovor, savezne vlasti neće moći financirati rad dijela državnih institucija.
„Prolazili smo već kroz ovakve situacije, političari bi trebali postići kompromis i učiniti nešto, a ne da ovako otežu igru 'kukavice', tko će prvi trepnuti”, kaže Ghriskey.
Dolar blago oslabio, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala drugi dan zaredom.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 102,46 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 102,63 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao sa 135,80 na 135,95 jena.
No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0875 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0860 dolara.
Cijene su nafte, pak, porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,48 posto, na 75,60 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,49 posto, na 71,45 dolara.