(Hina/EPA)
Australija je početkom godine u Kinu izvezla bakrenu rudu i koncentrat bakra u vrijednosti od oko 40 milijuna dolara, pokazuju carinski podaci, signalizirajući moguću obnovu trgovine crvenim metalom nakon poboljšanja diplomatskih odnosa.
Australija je u siječnju u Kinu izvezla bakrenu rudu i koncentrat bakra prvi puta od prosinca 2020., u vrijednosti 60,5 milijuna australskih dolara (41,04 milijuna dolara), pokazali su podaci australske carine.
Teret nije upisan u podatke kineske carine, napominje Reuters.
Kineska carina nije odmah odgovorila na Reutersov upit da komentira podatak.
Kineski carinski podaci pokazuju da je u prva tri ovogodišnja mjeseca iz Australije uvezeno samo 10 kg bakrene rude i koncentrata, što je zanemariva količina, otprilike u skladu s obujmom uvoza u istom prošlogodišnjem razdoblju.
U 2019. Kina je iz Australije, prema carinskim podacima, uvezla nešto više od milijun tona bakrene rude i koncentrata, u vrijednosti od oko 1,67 milijardi dolara.
Kina postupno ublažava neslužbena ograničenja i carine na uvoz iz Australije, uključujući ugljen, bakrenu rudu i koncentrat bakra i ječam, koje je uvela 2020. godine, na vrhuncu diplomatskog spora oko trgovine, sigurnosti i podrijetla covida 19.
Ministar trgovine Don Farrell rekao je prošli tjedan da će "vrlo skoro" otputovati u Peking na trgovinske pregovore s kineskim kolegom, nakon virtualnog sastanka u veljači. U siječnju Kina je ukinula neslužbenu zabranu uvoza australskog ugljena.
"Dobrodošao je svaki korak prema uklanjanju prepreka trgovini", odgovorio je australski ministar u srijedu na upit Reutersa da komentira izvoz bakra u Kinu.
Kina će vjerojatno nastaviti uvoziti bakrenu rudu i koncentrat bakra iz Australije ako pregovori prođu dobro, rekao je čelnik kineske talionice bakra prezimena Wang.
Talionice žele više bakra iz Australije, dodao je, ne želeći otkriti puno ime zbog osjetljive teme.
Australski bakar činio je u 2019. tek pet posto kineskog uvoza, ali je važan izvor opskrbe na svjetskom tržištu koje bi, kako se očekuje, trebao pritisnuti manjak u opskrbi.
Kina je vodeći svjetski proizvođač rafiniranih metala, a u ovoj je godini podigla proizvodnju bakra na rekordnu razinu, pa je potražnja za uvozom sirovina snažno porasla.