(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj su burzi Crobex indeksi porasli i prošloga tjedna, trećeg zaredom, uz veći promet nego tjedan dana prije, a najviše se pritom trgovalo dionicom Spana.
Crobex indeks porastao je protekloga tjedna 0,12 posto, na 2.255 bodova, a Crobex10 za 1,11 posto, na 1.298 bodova. Oba indeksa ojačala su treći tjedan zaredom.
Među sektorskim indeksima prošloga je tjedna najviše porastao Crobexindustrija, za gotovo 5 posto, dok je najviše pao Crobextransport, za 2,9 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je 4,2 milijuna eura, što je otprilike 400 tisuća više nego u tjednu ranije.
Najveći promet, 1,4 milijuna eura, ostvaren je dionicom Spana, kojoj je cijena porasla za 9,47 posto, na 57,80 eura. U četvrtak je cijena te dionice dosegnula novu rekordnu razinu od 58 eura za dionicu.
S prometom od oko 536 tisuća eura slijedila je dionica Zagrebačke banke, pri čemu joj je cijena potonula za 13,69 posto, na 10,5 eura te je bila najveća prošlotjedna gubitnica.
U srijedu je za tu dionicu nastupio ex-dividend date, odnosno od tada se njome trguje bez prava na isplatu dividende od 1,69 eura, pa joj je toga dana cijena korigirana za otprilike taj iznos.
U fokusu investitora bila je i dionica Valamar Riviere, kojom je ostvareno gotovo 442 tisuće eura prometa. Cijena joj je porasla 1,34 posto, na 4,55 eura.
Znatniji promet imala je još i dionica Ericssona Nikole Tesle, 329 tisuća eura. Cijena joj je pala 2,16 posto, na 226 eura.
Uprava i Nadzorni odbor Ericssona Nikole Tesle u četvrtak su predložili glavnoj skupštini odluku o isplati dividende od šest eura po dionici, što daje dividendni prinos od otprilike 2,7 posto. To je za 2,5 eura manja dividenda od one koja je dioničarima isplaćena prošle godine, a koja je iznosila 64 kune po dionici.
Među likvidnijma, najveće dobitnice bile su dionice AD Plastika, sa skokom cijene za 11,8 posto, na 15,6 eura, te FTB Turizma, za 10,8 posto, na 185 eura.
Na ZSE se protekloga tjedna trgovalo s ukupno 55 dionica, pri čemu je cijena njih 31 porasla, 15 pala, a 11 stagnirala.