(Hina/EPA)
Alžir se otvara hrvatskom turističkom tržištu očekujući prve organizirane grupe turista u proljeće, a želi i suradnju te razmjenu znanja i iskustava u turističkom razvoju čemu se sada u toj zemlji posvećuje veća pažnja i investicije, poručio je u četvrtak alžirski veleposlanik u RH Mokhtar Amine Khelif.
"Turizam postaje važan u alžirskoj nacionalnoj ekonomiji, a iako sada čini tek 2 do 3 posto BDP-a, vjerujemo da će se to promijeniti jer su potencijali veliki, a raste i zanimanje investitora za ulaganja u taj sektor", istaknuo je za Hinu veleposlanik Khelif nakon susreta s predstavnicima medija, agencija, poslovnih sajmova i udruga u četvrtak u alžirskom veleposlanstvu u Zagrebu.
Na susretu su on i turistički vodič iz Hrvatske, koji godinama živi i radi u Alžiru i još nekim zemljama sjeverne, mediteranske Afrike, Mario Sečen predstavili što Alžir nudi turistima, naglasivši pritom da se najviše oslanja na bogatu povijesnu i kulturnu baštinu te arhitekturu, gastronomiju i lokalni, autohtoni način života.
Ponuda je miks Mediterana, mora, pustinje, planina i Afrike, a dosta promoviraju i sedam lokaliteta pod zaštitom UNESCO-a, kao i smještajne mogućnosti koje za sada, kako je dodao veleposlanik, još nisu prevelike u smislu da još nema puno velikih resorta s all inclusive ponudom, ali ima luksuznih hotela pod upravom globalnih brendova.
"Nije cilj biti u hotelu nego da turisti obilaze zemlje, istražuju i upoznaju se s lokalnim načinom života. No, to ne znači da se u hotele ne ulaže puno i vjerujemo da će ih biti više kako se Alžir bude više turistički otvarao svijetu", kazao je Khelif.
Na predstavljanju ponude Alžira rečeno je i da je to površinom najveća zemlja Afrike u kojoj živi oko 45 milijuna ljudi, te da je prosjek godina oko 30, a standard je dobar jer zemlja ime velike resurse nafte i i plina. Dosta se razvija i tehnološki sektor, a osim turizma planiraju se više posvetiti i razvoju te modernizaciji poljoprivredi, dok je za političku situaciju veleposlanik kazao da je stabilna i zemlja je sigurna.
Turisti iz Alžira, dodao je, dosta putuju i mogu si puno priuštiti, a najviše vole odlaziti u Francusku i Španjolsku, dok ih u Hrvatsku dolazi jako malo, većinom poslovno, što bi se, po veleposlaniku, moglo promijeniti uz jaču turističku suradnju, ali i kada bi se uveli izravni letovi na liniji Zagreb-glavni alžirski grad Algieris.
Zanimanje za eVisitor, fakultete i razmjenu znanja i iskustava u razvoju turizma
Većem prometu s obje strane zasigurno bi pridonijelo i drugačiji vizni režim s obzirom da sada građani obje zemlje za posjete jedna drugoj trebaju vize, a očekuje se i da će se hrvatski turizam i ove godine, a nakon prvog lanjskog predstavljanja, ponovo predstaviti na turističkom sajmu u Algierisu.
"Hrvatska je puno napravila u turizmu i znanja turističkih profesionalaca i institucija su nam važna, zbog čega smo potpisali i ugovor o suradnji i razmjeni znanja, a moguće i studenata s opatijskim hotelijerskim fakultetom. Zanima nas jako i vaš sustav prijava i odjava turista eVisitor, kojeg želimo prilagoditi našim potrebama i o čemu smo razgovarali u Hrvatskoj turističkoj zajednici", otkrio je veleposlanik.
Najavio je i da krajem ožujka zbog turističkog sajma u Zagrebu, kojemu je Alžir zemlja-partner, u Hrvatsku dolazi i njihov ministar turizma koji će se sastati s hrvatskom ministricom turizma i sporta te, kako se očekuje, i potpisati sporazum o suradnji dva ministarstva.