(Hina/EPA)
Pet telekoma nadmetalo se u šestotjednoj javnoj dražbi HAKOM-a za radio frekvencijske (RF) spektre potrebne za mobilne mreže, a ukupno će za to platiti 339,1 milijun eura, što je znatno više od očekivanog i prihod je državnog proračuna, ističu iz HAKOM-a, dodajući da su zadovoljni kako je dražba prošla.
Odluku o dodjeli RF spektra tj. dozvola telekomima koji su se za to nadmetali u dražbi u srijedu je na sjednici donijelo Vijeće HAKOM-a (Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti), koji je javnu dražbu za RF pokrenuo sredinom siječnja, nudeći RF spektar za mreže mobilnih/pokretnih komunikacija u frekvencijskim pojasevima 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz na nacionalnoj razini te 3600 MHz na regionalnoj razini.
Za svaki frekvencijski pojas u nadmetanju su postignute veće cijene od početnih, a za frekvencije na nacionalnoj razini postignut je ukupan iznos nešto veći od 338,9 milijuna eura, dok je za spektar od 3600 MHz koji se dodjeljivao na regionalnoj (županijskoj) razini ostvareno 187,1 tisuća eura, što ukupno čini nešto iznad 339,1 milijun eura.
I dok su se za frekvencije na nacionalnoj razini nadmetali sva tri najveća telekoma iz Hrvatske, Hrvatski telekom (HT), A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska, u nadmetanju za regionalnu razinu tj za nekoliko županija bila su dva telekoma Digicom i Markoja, pri čemu iz HAKOM-a napominju i da su 'prodali' sav spektar te da su svi dobili što su i tražili.
Oni kojima su dodijeljeni frekvencijski pojasevi na nacionalnoj razini imaju obvezu pokrivenosti mrežom 99,4 posto stanovništva na području RH do 31. prosinca 2029., a za prihod od dražbe kažu da je naknada koju telekomi plaćaju za uporabu RF spektra na nacionalnoj i regionalnoj razini.
Dozvole im HAKOM izdaje za iduće 15-ogodišnje razdoblje, s mogućnosti produljenja za još pet godina, a počev od 2024. kada im istječu dosadašnje dozvole.
Komentirajući na upit Hine dražbu, predsjednik Vijeća HAKOM-a Tonko Obuljen naglašava da su jako zadovoljni rezultatima te elektronički provedene dražbe u više krugova, u kojoj je dodijeljen sav raspoloživi spektar za nacionalno pokrivanje, ali i dio spektra za manje operatore na regionalnim razinama.
"Javnim nadmetanjem kroz dražbu postigli smo regulatornu predvidljivost s obzirom da postojeće dozvole ističu tek za nešto više od godinu dana te su operatori dobili dovoljno vremena za prilagodbu svojih mreža. Dražba je ujedno pokazatelj koliko je radiofrekvencijski spektar, kao ograničeno prirodno dobro Republike Hrvatske, važan za razvoj elektroničkih komunikacija", poručuje Obuljen.
Ističe još i da je dodijeljena dovoljna količina spektra za svakog operatora, što osigurava održivost i konkurentnost tržišta te će se krajnjim korisnicima omogućiti visokokvalitetne usluge mobilnog interneta u svim područjima Hrvatske.
"Time su i za gospodarstvo stvoreni preduvjeti za daljnji razvoj, posebno u području ICT-a, prometa i turizma. Postignuti konačni iznosi koji su prihod državnog proračuna pokazuju da između operatora postoji zdravo tržišno natjecanje i jaka vjera u daljnji razvoj tržišta", zaključio je Obuljen.