(Hina/EPA)
Cijene nafte pale su u srijedu na međunarodnim tržištima prema 82 dolara, pritisnute bojaznima ulagača da se američka središnja banka sprema ponovo podići kamatne stope, što bi zakočilo potražnju za naftom.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 79 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila 82,26 dolara. Na američkom tržištu barelom s rokovima isporuke u travnju trgovalo se po 68 centi nižoj cijeni, od 75,68 dolara.
Trgovci očekuju današnju objavu zapisnika s prošle sjednice američke središnje banke kako bi stekli uvid u procjene dužnosnika o kretanju kamatnih stopa nakon što su podaci pokazali ubrzani tempo zapošljavanja u siječnju i zastoj u trendu slabljenja inflacije.
Zabrinutost pak izaziva pad prodaje kuća, na najnižu razinu od listopada 2010.
Više kamatne stope koče gospodarsku aktivnost i smanjuju potražnju za naftom, kao i jači dolar koji smanjuje kupovnu moć kupaca s drugim valutama.
Ekonomisti su istodobno u Reutersovoj anketi procijenili da će izvješća vlade i Američkog instituta za naftu (API) pokazati rast zaliha nafte u prošlom tjednu, što je učvrstilo zabrinutost za potražnju.
Značajniji pad cijena zakočile su prognoze o smanjenoj globalnoj opskrbi i oporavku potražnje u Kini.
Analitičari očekuju da će kineski uvoz nafte pve godine dosegnuti rekordnu razinu, poduprt pojačanom potražnjom za motornim gorivom i otvaranjem novih rafinerija.
PetroChina i Unipec u vlasništvu kineske države rezervirali su 10 supertankera ukupnog kapaciteta 20 milijuna barela za uvoz nafte iz SAD-a u ožujku, što signalizira uzlet kineske potražnje, napisao je u bilješci Daniel Hynes iz ANZ Banka.
Kina je najveći uvoznik nafte u svijetu.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je u utorak cijena barela košarice nafte njezinih članica bila gotovo nepromijenena i iznosila je 81,94 dolara.