(Hina/EPA)
Cijene nafte porasle su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima, poduprte optimizmom u vezi kineske potražnje, kontinuiranim smanjenjem proizvodnje velikih proizvođača i planovima Rusije da smanji opskrbu.
Cijena barela na londonskom je tržištu u odnosu na prethodno zatvaranje porasla za 51 cent, na 83,51 dolar. Barelom se na američkom tržištu po ugovorima za isporuke u ožujku, koji istječu sutra, trgovalo po 43 centa višoj cijeni, od 76,77 dolara, a sličan je rast ostvaren i prema aktivnijim ugovorima za isporuke u travnju, na 77,02 dolara.
Cijene barela su u petak na tržištima potonule dva dolara, a u tjednu 4 posto, nakon što su službeni podaci američke vlade pokazali veće zalihe sirove nafte i benzina.
Grupa proizvođača OPEC+, koja okuplja Organizaciju zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i saveznike uključujući Rusiju, dogovorila je u listopadu da će do kraja 2023. smanjiti ciljanu proizvodnju nafte za dva milijuna barela dnevno.
Rusija zasebno u ožujku planira smanjiti proizvodnju nafte za 500.000 barela dnevno, što je oko 5 posto njezine proizvodnje, nakon što je Zapad nametnuo gornju granicu cijena ruske nafte i naftnih proizvoda. No, analitičari očekuju da će kineski uvoz nafte u 2023. dosegnuti rekordnu razinu, kako bi se zadovoljila povećana potražnja za gorivima u transportu i budući da će se pokrenuti nove rafinerije.
"Nastavljamo svjedočiti ponovnom otvaranju i oporavku Kine i globalne potražnje za mlaznim zrakoplovima koji potiču rast cijena", rekao je Baden Moore iz National Australia Bank.
Kina i Indija su postale glavni kupci ruske sirove nafte nakon embarga Europske unije.
OPEC je u odvojenom izvješću danas objavio da je u petak cijena barela košarice nafte njegovih članica u odnosu na prethodni dan pala 2,03 dolara, na 81,73 dolara.