SINGAPORE

SVJETSKA TRŽŠTA: Rast američke maloprodaje podupro azijske burze

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Cijene dionica na azijskim burzama u četvrtak su porasle budući da su investitori usmjerili svoju pažnju na snažan rast američke maloprodaje umjesto da brinu kako će on vjerojatno poduprijeti daljnji rast kamatnih stopa u SAD-u.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bez japanskih porastao je 1,5 posto, što je njegov najveći skok u zadnjih više od mjesec dana.

Istodobno, tokijski Nikkei u plusu je 0,77 posto, a snažno su porasli i indeks australske burze, za 0,79 posto, južnokorejske za 1,82 posto i hongkonške za 2,16 posto.

Najnoviji podaci iz SAD-a govore o rastu prometa u maloprodaji u siječnju za tri posto, po najvišoj sopi u zadnje gotovo dvije godine, što ukazuje da Amerikanci i dalje troše neovisno o višim troškovima zaduživanja.

Taj podatak dolazi nakon objave snažnijeg od očekivanja zapošljavanja kao i nešto manje od očekivanja inflacije, koja je u siječnju dosegnula 10,1 posto.

"Mnogo je pokazatelja pozitivno, stoga ljudi vjerojatno razmišljaju:"Gdje je ta recesija?. To je dobro za zarade i može nadoknatiti više kamatne stope, barem si to tako objašnjavam. Ili to, ili je to snažan signal za 'prodaju", ističe Jason Wong, strateg pri BNZ-u.

Kamatne stope u SAD-u do srpnja iznad 5,2 posto

Otporna američka potrošnja podupire trenutne razine tečaja dolara prema jenu i euru, no ne i snažan rast, budući da su obveznička i valutna tržišta ipak više fokusirana na implikacije koje će na gospodarstvo proizvesti daljnji rast kamatnih stopa.

Američke kamatne stope trenutno se kreću između 4,5 i 4,75 posto, a očekuje se da će do srpnja dosegnuti 5,2 posto. Naime, i dlaje snažni gospodarski pokazatelji SAD-a ostavljaju prostora Fedu da se usredotoči na daljnje snižavanje inflacije, koja je u siječnju oslabila treći mjesec zaredom, i to na 6,4 posto na godišnjoj razini.

Dolarov indeks dosegnuo je u četvrtak 103,65 bodova, ojačavši 0,2 posto u odnosu na dan ranije te je tako na putu dobitka treći tjedan zaredom, što je nejgov najduži pozitivni niz još od lanjskoga rujna i kreće se prema najvišoj razini u zadnjih 20 gdoina.

Prema jenu, tečaj dolara u četvrtak iznosi 133,79 jena, nakon što je u srijedu dosegnuo najvišu razinu u šest tjedana od 134,36 jena. Prema euru je dolar blago ojačao, za svega 0,03 posto, pa euro stoji 1,0709 dolara.

"Američko gospodarstvo dobro funkcionira. Snažni su podaci s tržišta rada, a i iz maloprodaje. Smatramo da će Fed još malo dizati kamatne stope", kaže Jarrod Kerr, glavni ekonomist Kiwibanke.

Rastu i cijene nafte

Rastu i cijene nafte, jer su investitori očito odlučili zanemariti snažan rast američkih zaliha nafte u prošlome tjednu, za 16,3 milijuna barela, na 471,4 milijuna odnosno na najvišu razinu još od lipnja 2021.

Cijene crnoga zlata podupire najnovija procjena Međunarodne agnecije za energetiku (IEA) da će globalna potražnja za naftom u ovoj godini porasti za 2 milijuna barela dnevno, na rekordnih 101,9 milijuna.

Gotovo polovina tog porasta odnosi se na Kinu, za koju se procijenjuje da će povećati potražnju nakon popuštanja ograničenja vezanih uz suzbijanje pandemije covida-19.

Tako je na londonskom tržištu barel Brenta poskupio u četvrtak 0,6 posto, na 85,9 dolara, a na američkom za 0,83 posto, na 79,24 dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter