(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica blago porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, no trguje se oprezno, s obzirom da će središnje banke i dalje podizati kamatne stope, pri čemu će se gospodarski rast usporavati.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,3 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,28 posto, na 7.390 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,36 posto, na 13.932 boda, a pariški CAC 0,43 posto, na 6.477 bodova.
I na većini azijskih burzi cijene su dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9,30 sati u plusu 0,4 posto, nakon dva dana osjetnog pada.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,7 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Šangaju skliznule oko 0,2 posto, U Hong Kongu i Australiji porasle su, pak, između 0,3 i 1,3 posto.
Najviše je jutros porastao australski burzovni indeks, što se zahvaljuje rastu cijena dionica rudarskih kompanija, nakon pada prethodnih dana.
S druge strane, japanski Nikkei indeks i dalje je pod pritiskom, nakon što su jučer čelnici središnje japanske banke odlučili olabaviti kontrolu nad prinosima na obveznice. To je prvi korak prema normalizaciji monetarne politike, nakon što se godinama vodila izuzetno poticajna politika kako bi se podržalo gospodarstvo.
Kineske su burze, pak, i dalje pod pritiskom zbog rasta broja oboljelih od covida-19, nakon što su vlasti olabavile restriktivne mjere.
Analitičari kažu da bi popuštanje tih mjera trebalo potaknuti rast uspavanog gospodarstva, no u idućih nekoliko mjeseci slijede veliki izazovi jer se očekuje snažan rast broja zaraženih covidom.
Ulagače je jutros ponešto ohrabrio rast terminskog S&P 500 indeksa na Wall Streetu od 0,5 posto.
A jučer su na najvećoj svjetskoj burzi indeksi blago porasli, nakon četiri dana pada. Dow Jones ojačao je 0,3 posto, dok je S&P 500 porastao 0,1, a Nasdaq indeks 0,01 posto.
Wall Street je pod pritiskom od prošle srijede, kada je Fed poručio da bi kamate mogle biti povećane na više razine nego što se očekivalo i da bi se na tim razinama mogle zadržati dulje nego što se očekivalo.
Ulagači su se nadali da će američka središnja banka zbog popuštanja inflacijskih pritisaka u SAD-u posljednjih mjeseci ublažiti retoriku o inflaciji i kamatama, no to se nije dogodilo.
Kako će Fed nastaviti povećavati kamate, ulagači se plaše da će gospodarstvo uroniti u recesiju, stoga se trguje oprezno.
Jučer su burzovni indeksi blago porasli, nakon četiri dana oštrog pada, no raspoloženje na tržištu i dalje nije dobro jer makroekonomski podaci ukazuju na usporavanje rasta gospodarstva, što znači da će pod pritiskom biti i zarade kompanija.
S&P 500 indeks na putu je najvećeg godišnjeg gubitka od financijske krize 2008. godine.