BRUXELLES

Europska komisija odobrila do 34,5 milijardi eura državne pomoći Uniperu

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Europska komisija dozvolila je njemačkoj vladi isplatu pomoći posrnulom uvozniku plina Uniperu do 34,5 milijardi eura, kao dio plana nacionalizacije kompanije, objavio je Bruxelles u srijedu.

Komisija je prošli tjedan odobrila nacionalizaciju tvrtke, a financijskom će se potporom otvoriti put  prema ostvarenju tog cilja.

Na izvanrednoj skupštini u ponedjeljak dioničari su dali suglasnost za stabilizacijske mjere dogovorene s njemačkom vladom i dosadašnjim većinskim dioničarem, finskim Fortumom. 

Financijskom potporom Uniper će se održati na životu, omogućit će mu se nastavak opskrbe kupaca i izbjeći ozbiljni poremećaji na njemačkom tržištu plina.

Njemačka vlada planira dokapitalizaciju za osam milijardi eura, izvijestila je Europska komisija. Do 2024. godine planirana je i daljnja potpora Uniperu do 26,5 milijardi eura.

Uniper je u ozbiljne teškoće zapao zbog obustave opskrbe ruskim plinom. Kompanija je ruski plin morala zamijeniti skupljim plinom iz drugih zemalja, nastojeći ispuniti svoje ugovore.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter