(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica blago pale jer ulagači ne žele previše riskirati uoči odluka i poruka čelnika američke središnje banke o kamatnim stopama.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,4 posto i izgubio dio jučerašnjih dobitaka.
Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,26 posto, na 7.483 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,36 posto, na 14.445 bodova, a pariški CAC 0,32 posto, na 6.723 boda.
A na azijskim su burzama cijene dionica porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,6 posto, ojačavši drugi dan zaredom.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,7 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 1,1 posto.
Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu. Dow Jones ojačao je 0,30 posto, dok je S&P 500 porastao 0,7, a Nasdaq indeks 1 posto.
To se zahvaljuje podatku da su potrošačke cijene u SAD-u u studenome porasle 7,1 posto na godišnjoj razini, manje od očekivanih 7,3 posto i manje od 7,7 posto mjesec dana prije, što pokazuje da inflacijski pritisci i dalje popuštaju.
Nakon što je objavljen taj podatak o najnižoj stopi inflacije u gotovo godinu dana, S&P 500 indeks skočio je čak 2,7 posto, no do kraja trgovanja ti su dobici splasnuli.
U srijedu se, naime, očekuje odluka čelnika Feda o kamatnim stopama, koja će pokazati smatraju li u središnjoj banci da je ovakvo popuštanje inflacije dovoljno da bi se usporio tempo povećanja kamata.
Nakon serije povećanja kamata za 0,75 postotnih bodova, na tržištu se procjenjuje da će Fed u srijedu podignuti kamate za 0,50 postotnih bodova.
No, i dalje će ostati otvorena pitanja do koje će razine Fed ukupno povećati kamate - na 4,75 ili 5,00 posto - i koliko će se dugo zadržati na tim razinama?
Trenutno se ključne kamate kreću u rasponu od 3,75 do 4 posto, najvišoj razini od početka 2008. godine.
„Nakon podatka koji pokazuje da inflacija i dalje popušta, tržište se jako uzbudilo. No, potom su ulagači ponovno promislili i zaključili da ne treba previše riskirati, s obzirom da bi već u srijedu čelnici Feda mogli zaliti tržište hladnom vodom”, kaže Jason Ware, direktor u tvrtki Albion Financial Group.
Unatoč rastu, na azijskim se burzama trguje oprezno jer su ulagači zabrinuti zbog rast broja oboljelih od covida u nekoliko kineskih gradova, uključujući Peking, nakon što su vlasti popustile restriktivne mjere usmjerene na suzbijanje virusa.
Kineske su vlasti danas trebale održati sjednicu o novim poticajnim gospodarskim mjerama, no ta je sjednica odgođena, a novi termin nije objavljen.
Ulagači se plaše oštrog usporavanja gospodarstva, s obzirom da analitičari procjenjuju da bi kineski bruto domaći proizvod (BDP) ove godine mogao porasti samo oko 3 posto, najsporije u više desetljeća i znatno sporije od ciljanih razina od oko 5,5 posto.
Ako nakon popuštanja restriktivnih mjera, broj oboljelih od covida znatno poraste, to bi iduće godine bio dodatni pritisak na gospodarstvo, bez obzira na popuštanje restrikcija, kažu analitičari.