LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europski ulagači oprezni, indeksi stagniraju

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim se burzama u petak ujutro trguje oprezno, kao i proteklih dana, jer ulagači ne nalaze puno razloga za kupnju dionica.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer.

Pritom je londonski FTSE indeks skliznuo 0,14 posto, na 7.460 bodova, a pariški CAC 0,12 posto, na 6.640 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je, pak, 0,19 posto, na 14.290 bodova.

A na azijskim su burzama cijene dionica porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 1,1 posto.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 1,2 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,3 i 2,3 posto.

Rast indeksa zahvaljuje se daljnjem popuštanju restriktivnih covid mjera u Kini.

U srijedu je Nacionalna zdravstvena komisija (NHC) najavila popuštanje covid-19 restrikcija širom zemlje, što uključuje smanjenje obveznog testiranja, dopuštanje izolacije u svom domu za neke pozitivne slučajeve te ukidanje sveobuhvatnog zatvaranja.

Ulagači se nadaju da će uskoro vlasti olabaviti ili sasvim ukinuti i ostale mjere, što bi potaknulo rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva.

Ulagače je ohrabrio i jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, nakon višednevnog pada. Dow Jones porastao je 0,55 posto, dok je S&P 500 ojačao 0,75, a Nasdaq indeks 1,13 posto.

Nakon pada pet dana, S&P 500 jučer je porastao, zahvaljujući korekciji cijena dionica u tehnološkom sektoru, nakon višednevnog pada, i najnovijim podacima s tržišta rada.

Prošloga je tjedna, naime, blago porastao broj Amerikanaca koji su zatražili pomoć zbog nezaposlenosti, što bi moglo ukazivati na slabljenje tržišta rada, a to znači i popuštanje pritiska na rast plaća.

A to, pak, najavljuje slabljenje potrošnje i inflacijskih pritisaka.

To bi otvorilo prostor američkoj središnjoj banci da uskoro završi ciklus povećanja kamatnih stopa.

Posljednja sjednica Feda u ovoj godini održat će se idućega tjedna, a očekuje se usporavanje tempa povećanja kamata.

Nakon serije povećanja kamata za 0,75 postotnih bodova, na tržištu se procjenjuje da će čelnici središnje banke idućega tjedna podignuti kamate za 0,50 postotnih bodova.

No, ulagače najviše muče pitanja do koje će razine Fed povećati kamate - na 4,75 ili 5,00 posto - i koliko će se dugo zadržati na tim razinama?

Trenutno se ključne kamate kreću u rasponu od 3,75 do 4 posto, najvišoj razini od početka 2008. godine.

Osim toga, na tržištu vlada nesigurnost jer se ulagači plaše da će američko gospodarstvo iduće godine uroniti u recesiju, na što su posljednjih dana upozorili čelnici nekoliko najvećih banaka i mnogi analitičari.

Po njima, pitanje je samo hoće li recesija biti plitka ili dublja.

Posljedica je to visoke inflacije zbog čega Fed od početka godine agresivno povećava ključne kamatne stope.

„Tržište se mora prilagoditi činjenici da se krećemo od gospodarstva temeljenog na poticajima – i monetarnim i fiskalnim – prema gospodarstvu bez takvih poticaja. Ta prilagodba i nesigurnost na tržištu traju”, kaže Wiley Angell, strateg u tvrtki Ziegler Capital Management.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter