(Hina/EPA)
Američki poljoprivrednici pokušavaju naći rješenje za skuplje kredite uoči sjetve u novoj sezoni nakon što je središnja banka podigla kamatne stope, pokazali su podaci ministarstva poljoprivrede i Fedovog ureda u Kansas Cityju.
Nakon jesenske žetve i uoči proljetne sjetve većina američkih poljoprivrednika uzima kratkoročne kredite s promjenjivom kamatnom stopom kako bi pokrila niz troškova, od nabave sjemena i gnojiva, do kupnje stoke i strojeva.
Kredite otplaćuju nakon žetve, novcem od prodanih usjeva, i zatim ciklus kreće iznova. Zadužuju se uglavnom do kraja prosinca ili sredine siječnja kako bi iskoristili popuste dobavljača i osigurali sve što im je potrebno, s obzirom na tijesnu globalnu opskrbu gnojivima i kemikalijama.
Američka središnja banka podigla je u međuvremenu kamatne stope, a skuplji krediti opterećuju likvidnost nekih poljoprivrednika i potiču ih da smanje potrošnju gnojiva i kemikalija, ali i da siju manje sjemena.
To može značiti manji prinos i podiže troškove proizvodnje.
Sve se to događa u vrijeme visokih cijena i snažne globalne potražnje. Američki proizvođači žitarica i uljarica dobro su zaradili u ovoj sezoni zahvaljujući snažnom rastu cijena na svjetskim tržištima zbog sukoba u Ukrajini koji je poremetio izvoz iz crnomorske regije.
Zadovoljstvo im je pomutila suša u glavnim poljoprivrednim regijama i ubrzani tempo klanja stoke u Teksasu. Troškovi gnojiva i goriva snažno su porasli, kao i cijena i trošak najma poljoprivrednog zemljišta.
Ukupni troškovi kamata u američkom poljoprivrednom sektoru trebali bi ove godine dosegnuti čak 26,45 milijardi dolara i biti gotovo 32 posto viši nego u prošloj godini, prema podacima ministarstva poljoprivrede.
To bi značilo da će biti dvostruko ili čak i više nego dvostruko viši nego u drugim privrednim sektorima u SAD-u, uključujući maloprodaju i farmaceutsku industriju gdje su dosada bili usporedivi s onima u poljoprivredi ili nešto viši, prema podacima državnog ureda za statistiku.