(Hina/EPA)
Na europskim se burzama u srijedu ujutro trguje oprezno, dok ulagači prate razvoj situacije nakon što su u utorak projektili ruske proizvodnje pali u poljsko selo i ubili dvoje ljudi.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,2 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,19 posto, na 7.382 boda, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,23 posto, na 14.346 bodova, a pariški CAC 0,05 posto, na 6.638 bodova.
A na azijskim su burzama cijene dionica pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,6 posto.
Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 0,15 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu skliznule između 0,1 i 0,5 posto.
Na burzama vlada oprez dok ulagači prate poruke čelnika najvećih zemalja svijeta u vezi eksplozija u Przewodowu, selu u istočnoj Poljskoj blizu granice s Ukrajinom, u kojima je poginulo dvoje ljudi.
Radi se o projektilima ruske proizvodnje, no Rusija opovrgava da ih je ona ispalila, a i predsjednik SAD-a Joe Biden kazao je da projektili vjerojatno nisu ispaljeni iz Rusije.
SAD i saveznici u NATO savezu istražuju sve u vezi tih projektila, a čini se da nisu ispaljeni iz Rusije, poručio je predsjednik SAD-a sa sastanka skupine G20 u Baliju.
Vijesti o tom incidentu natjerale su ulagače na svjetskim burzama na oprez, pa je većina burzovnih indeksa u minusu.
Pao je, oko 0,2 posto, i terminski S&P 500 indeks, što znači da bi danas mogao izgubiti dio jučerašnjih dobitaka.
Jučer je, naime, na Wall Streetu Dow Jones ojačao 0,2 posto, dok je S&P 500 porastao 0,9, a Nasdaq indeks 1,45 posto.
Rast tih indeksa uslijedio je nakon podatka da su proizvođačke cijene u SAD-u porasle 8 posto u 12 mjeseci do listopada, manje nego mjesec dana prije i manje nego što se očekivalo.
To izvješće potvrđuje da inflacijski pritisci popuštaju, na što je ukazao i prošloga tjedna objavljeni podatak da su potrošačke cijene u listopadu porasle 7,7 posto na godišnjoj razini, sporije u odnosu na rujanskih 8,2 posto.
„Tržište pokreću podaci o inflaciji, koji su nešto niži nego što se očekivalo, što podržava nadu da je inflacija dosegnula vrhunac i da će u idućem razdoblju slabiti”, kaže Peter Tuz, predsjednik u tvrtki Chase Investment Counsel.
Slabljenje inflacije podržava nadu da će američka središnja banka usporiti tempo povećanja kamata.
Nakon što je početkom studenoga Fed četvrtu sjednicu zaredom povećao ključne kamate za agresivnih 0,75 postotnih bodova, analitičari očekuju usporavanje tempa povećanja u prosincu na 0,50 postotnih bodova.