(Hina/EPA)
Turska i Francuska rade na planu za normalizaciju odnosa i razgovori dobro napreduju, rekao je u četvrtak u Lisabonu turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu, istaknuvši da je Ankara spremna poboljšati odnose ako Pariz to bude želio.
Turska se spori s Francuskom zbog politika u Siriji, Libiji, na istočnom Sredozemlju i u vezi Nagorno-Karabaha, kao i zbog objave karikatura proroka Muhameda u Francuskoj. Pariz predvodi inicijativu da EU uvede sankcije Turskoj.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare s portugalskim kolegom Augustom Santosom Silvom, čija zemlja predsjeda EU-om u ovom polugodištu, Cavusoglu je rekao da su aktualne napetosti između dviju zemalja uzrokovane „kategoričkim” oponiranjem Pariza Turskoj otkako je Turska 2019. izvela ofenzivu na sjeveroistočnu Siriji protiv snaga sirijskih Kurda YPG, koje smatra teroristima povezanima s kurdskim militantima u Turskoj.
„Turska nije kategorički protiv Francuske, ali je Francuska kategorički protiv Turske od operacije Mirno proljeće”, rekao je Cavusoglu.
„Na kraju smo imali jako konstruktivan telefonski razgovor s mojim francuskim kolegom Jean-Yvesom Le Drianom i dogovorili smo se da bismo trebali raditi na planu za normalizaciju odnosa”, rekao je.
„Radimo na akcijskom planu za normalizaciju odnosa i to jako dobro napreduje... Bude li Francuska iskrena, Turska je također spremna normalizirati odnose s Francuskom”.
Nakon višemjesečnih napetosti, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan i francuski predsjednik Emmanuel Macron razgovarali su o svojim političkim razlikama telefonom u rujnu. No napetosti su se potom ponovno razbuktale i teške riječi pale su na obje strane.
Europski čelnici dogovorili su na samitu prošli mjesec proširenje popisa fizičkih osoba i poduzeća u Turskoj koji će biti sankcionirani zbog istraživanja plina u istočnom Sredozemlju, u vodama na koje pravo polažu Grčka i Cipar.
Imena osoba koje će biti sankcionirane dodat će se na popis koji je uspostavljen u studenom 2019., na kojem se sada nalaze dvojica dužnosnika jedne turske naftne kompanije kojima je zabranjen ulazak u EU i zamrznuta imovina. Čelnici EU-a zadužili su visokog predstavnika EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josepa Borrella da najkasnije do ožujka 2021. pripremi izvješće o razvoju situacije i da predloži imena novih pojedinaca i poduzeća koji bi se uvrstili na popis sankcioniranih.