BRUXELLES

Sljedeći tjedan u Europskoj uniji

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Svi sastanci predviđeni sljedeći tjedan u Bruxellesu otkazani su zbog epidemije koronavirusa, a umjesto njih održat će se video-konferencije.

 U ponedjeljak su predviđene dvije video-konferencije - ministara vanjskih poslova te ministara financija. U utorak je na redu video-konferencija Vijeća za opće poslove, a srijedu ministara poljoprivrede i ribarstva.
 U četvrtak umjesto otkazanog sastanka na vrhu koji se treba održati 26. i 27. ožujka, čelnici zemelja članica razgovorat će putem vide-veze. U petak je predviđena video konferencija ministara zaduženih za kohezijsku politiku.
Video-konferencije nemaju status službenih sastanaka i na njima se ne mogu donositi odluke.
  Stoga je dogorena privremena derogacija nekih odredba Poslovnika kako bi se osiguralo da Vijeće može donositi odluke s obzirom da je teško osigurati fizičku nazočnost ministara.
  Odluke će se zasad donositi isključivo pisanom procedurom. Za svaku odluku sve članice prvo moraju konsenzusom odobriti pisani postupak i potom glasaju kako žele o predloženom tekstu. Postoji i pojednostavljeni pisani postupak, tzv. "prešutni postupak". U tom slučaju, smatra se da je relevantni tekst usvojen ako do kraja razdoblja koje je utvrdilo predsjedništvo ne stigne negativan odgovor, to jest  odsutnost odgovora smatra se pristankom.
 Privremeno je derogirana i  odredba o kvorumu tako da se u minimalni broj potreban za kvorum računaju i oni članovi Vijeća koji zbog izvanrednih okolnosti ne mogu fizički biti nazočni nego sudjeluju putem video-veze.
 Prema privremenom rješenju,  u sjedištu Vijeća u Bruxellesu, morao bi fizički biti nazočan samo predsjedatelj, u ovih šest mjeseci tu dužnost obnaša Hrvatska, predstavnik Glavnog tajništa Vijeća i povjerenik Komisije. Sve zemlje članice moraju biti zastupljene u dvorani za sastanke, pri čemu to mogu biti i veleposlanici, dok bi njihovi ministri ili državni tajnici sudjelovali putem video-veze.
 Jedna od odluka koja bi sljedeći tjedan trebala biti donesena pisanim putem jest i ona o otvaranju pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom. 
 Vijeće bi trebalo odlučiti da su pregovori s te dvije zemlje otvore. Što se Sjeverne Makedonije tiče, prva međuvladina konferencija trebala bi se održati nakon što Vijeće dogovori tekst Pregovaračkog okvira. Hrvatsko predsjedništvo je predložilo da se Komisiju pozove da za obje zemlje "bez odgode, a najkasnije do lipnja" napravi prijedlog Pregovaračkog okvira, međutim, tijekom rasprave na Odboru stalnih predstavnika oko toga nema suglasnosti i ta je formulacija izbačena. To znači da dio zemalja članica želi ostaviti prostor za što dulje odugovlačenje prije stvarnog početka pregovora.
 Albanija, za razliku od Sjeverne Makedonije, dobit će i dodatne uvjete. Prije prve međuvladine konferencije o pristupanju na kojoj se otvaraju pristupni pregovori, Albanija će morati ispuniti uvjete u području borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala, provesti reformu izbornog zakonodavstva te riješiti fenomen velikog broja neutemeljenih zahtjeva za azilom albanskih građana u EU-u i osigura njihovu repatrijaciju.
 Europski parlament trebao bi u četvrtak odobriti posebne mjere koje je predložila Komisija za olakšavanje ekonomskog šoka koji će prouzročiti pandemija koronavirusa. 
Prvi put u povijesti na plenarnoj sjednici glasat će se na daljinu, putem elektroničke pošte.
 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter