Dva mjeseca nakon objave presude kojom je na Općinskom sudu u Puli 26-godišnji dimnjačar Đino Tomić iz Čavli oslobođen da je propustom pri čišćenju dimnjaka u agroturizmu Milena u Bačvi u listopadu 2015. prouzročio smrt Patrika Blaška (27) iz Poreča i Lare Nikolić (22) iz Vrvari državno odvjetništvo podnijelo je žalbu na presudu.
Žalbu je Općinsko državno odvjetništvo u Puli podnijelo zbog bitne povrede odredaba kaznenog postupka te zbog pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja. Ukoliko žalba bude usvojena, mladom dimnjačaru ponovno će se suditi za teško kazneno djelo protiv opće sigurnosti.
Dugotrajan postupak
Mladog dimnjačara na pulskom je Općinskom sudu vijeće kojim je predsjedala sutkinja Vera Glasnović Gjoni oslobodilo optužbe da 18. srpnja 2015. u agroturizmu Milena, u vlasništvu Đorđa Stefanova, iz nehaja nije postupio po propisima o zaštitnim mjerama i time izazvao opasnost za život i tijelo ljudi, čime je prouzročio smrt mladog para. Patrik Blaško i Lara Nikolić preminuli su u apartmanu agroturizma od trovanja ugljičnim monoksidom 25. listopada 2015., dakle tri mjeseca nakon što je tvrtka D.I.M.Š.O. poslala dimnjačara Tomića u Bačvu da očisti dimnjake.
U četverogodišnjem sudskom postupku provedena su brojna vještačenja, a prilikom objave oslobađajuće presude sutkinja Vera Glasnović Gjoni, koja je sada sutkinja Županijskog suda u Puli, navela je neke od razloga oslobađanja dimnjačara krivnje te ukratko iznijela tijek i okolnosti postupka.
- Ovaj je kazneni postupak izazvao veliku pažnju javnosti. Potpuno razumljivo, jer je u pitanju tragedija, na tragičan način izgubio je život mladi par, a ovo Vijeće je, u prvom redu zbog pijeteta prema njima, željelo rasvijetlili sve okolnosti slučaja. Nije sporan uzrok smrti. Bilo je to trovanje plinom zbog nepravilnih plinskih instalacija. To je na prvi pogled nesretni slučaj, ali svakako postoji ljudski faktor, propust određene osobe, koji je u uzročnoj vezi s tragedijom. Općinsko državno odvjetništvo u Pazinu optužnicu je podiglo protiv okrivljenika Đina Tomića, zaposlenog u trgovačkom društvu D.I.M.Š.O. Kasnije je optužnicu preuzelo Općinsko državno odvjetništvo u Puli. Vijeće je još prije nekog vremena steklo uvjerenje da okrivljeni ne može biti odgovoran. Međutim, nastavilo se s postupkom zbog dva razloga: ljudskog i profesionalnog. Sudu je bilo važno da u detalje ispita sve momente vezane za ovu tragediju. Namjera je bila pomalo i izvan osnovnog zadatka ovog konkretnog postupka (utvrđivanje krivnje okrivljenog) kako bi se došlo do nekih konkretnih činjenica koje bi ukazivale na mogućnost odgovornosti nekih drugih osoba koje u ovoj sudnici nisu bili u svojstvu okrivljenika, kazala je u studenom sutkinja Glasnović Gjoni.
Optuženi krivi ljudi
Državno odvjetništvo je već tada, u studenom, najavilo da će se žaliti na takvu presudu, no zanimljivo je da su roditelji tragično preminulih i njihovi punomoćnici, riječki odvjetnici Ingrid i Miljenko Barić, bili njome zadovoljni. Odvjetnica Barić kazala nam je jučer da je i ona primila presudu i da smatra da je ona apsolutno razumljiva i točna te da je u njoj točno utvrđeno činjenično stanje.
Nakon objave presude punomoćnica oštećenih obitelji kazala je da se oni na nju neće žaliti i da je "od početka bilo vidljivo da je Državno odvjetništvo, unatoč dokazima iz kriminalističkih vještačenja, svoju optužnicu usmjerilo prema krivim ljudima.