Tri potencijalne prednosti lijeka Molnupiravira su zaustavljanje progresije bolesti prema težem obliku, skraćivanje faze zaraznosti kako bi se smanjila emocionalna i socioekonomska cijena izolacije te brzo gašenje lokalnih epidemioloških žarišta
Ilustracija (Arhiva)
Usred bjesomučne utrke raznih laboratorija diljem svijeta da što prije razviju najučinkovitije i najmanje štetno cjepivo protiv novog korona virusa, prije nekoliko dana stigla je fantastična vijest. Čini se da bi cjepivo moglo biti nepotrebno, te da bi se virus SARS-CoV-2 mogao suzbiti kod zaraženih pacijenata u roku od 24 sata uzimanjem lijeka u obliku tablete. Riječ je o novom antivirusnom lijeku MK-4482/EIDD-2801 ili jednostavnije, Molnupiravir, koji se prvenstveno pokazao vrlo moćnim sredstvom protiv virusa obične gripe.
Tim znanstvenika s Instituta za biomedicinske znanosti pri američkom državnom Sveučilištu Georgia, predvođen dr. Richardom Plemperom, otkrio je da postoji lijek koji se može jednostavno popiti, a u potpunosti je učinkovit u sprječavanju širenja novog koronavirusa, 24 sata nakon što pacijent popije lijek.
- Ovdje se prvi put pokazalo da već postojeći lijek koji se unosi oralno brzo blokira prijenos virusa SARS-CoV-2. To bi moglo promijeniti pravila igre, ističe dr. Plemper.
Sprječavanje široke transmisije novog virusa među populacijom do vremena kad cjepivo bude široko dostupno najvažnija je zadaća u stavljanju bolesti COVID-19 pod kontrolu i ublažavanju katastrofalnih posljedica pandemije. S obzirom na to da se navedeni lijek može uzeti oralnim putem, terapija njime može početi vrlo rano, s tri potencijalne prednosti: zaustavljanje progresije bolesti prema težem obliku kod pacijenta, skraćivanje faze zaraznosti kako bi se smanjila emocionalna i socioekonomska cijena izolacije te brzo gašenje lokalnih epidemioloških žarišta.
- Vrlo smo rano zabilježili da Molnupiravir ima širok spektar djelovanja protiv respiratornih RNK virusa te da liječenje zaraženih životinja oralnim putem tim lijekom uvelike smanjuje količinu viralnih čestica, dramatično smanjujući i transmisiju virusa. Te značajke čine Molnupiravir moćnim kandidatom za farmakološku kontrolu bolesti COVID-19, pojašnjava dr. Plemper.
U istraživanju objavljenom u časopisu Nature Microbiology, nakon izvrsnih rezultata s virusom obične gripe, Plemperov tim odlučio se iskušati MK-4482/EIDD-2801 u liječenju zaraze SARS-CoV-2 virusom, a za to su im poslužile vjeverice. Znanstvenici su ih zarazili spomenutim virusom, a potom ih počeli liječiti ovim eksperimentalnim lijekom nakon što su postale zarazne za okolinu.
- Vjerujemo da su vjeverice relevantan model za istraživanje jer se i među njima brzo širi zaraza novim korona virusom, no uglavnom ne razvijaju teže oblike bolesti, što je dosta slično širenju zaraze SARS-CoV-2 virusa među mlađim odraslim osobama. Kad smo u isti kavez sa zaraženim vjevericama koje primaju lijek stavili zdrave vjeverice, niti jedna od njih se nije zarazila, dok su u drugom kavezu, gdje su bile zaražene vjeverice koje su primale placebo, i sve naknadno unesene bile zaražene, rekao je koautor ove studije Dr. Robert Cox.
Ovaj dio istraživanja pokazao je da COVID-19 pacijenti koji bi primili spomenuti lijek prestaju biti zarazni za okolinu doslovno 24 sata nakon početka liječenja. Zbog obećavajućeg uspjeha u borbi protiv svjetske pandemije COVID-a, nije trebalo dugo čekati da MK-4482/EIDD-2801 krene u naprednu, II i III fazu kliničkih ispitivanja, posebice zbog toga što daje nadu da bi mogao biti jednako učinkovit i kod SARS-a i kod MERS-a.
Veliki interes za razvoj ovog lijeka pokazala je farmaceutska kompanija Merck pohvalivši se nedavno da bilježi napredak u svojim nastojanjima da zaustavi pandemiju koronavirusa kroz tri projekta na kojima se paralelno radi: dva cjepiva i spomenuti antivirusni lijek. Merck se nešto kasnije uključio u bitku protiv Covida od ostalih najznačajnijih proizvođača lijekova, no fokusirao se na razvoj lijekova koje je najlakše primijeniti, a ujedno se baziraju na provjerenim tehnologijama. Primjerice, Merck je s partnerskom tvrtkom Ridgeback Bio započeo dva velika ispitivanja završne faze testiranja molnupiravira, kojim bi se Covid pacijenti jednostavno mogli liječiti kod kuće, bez potrebe za hospitalizacijom. Iz dostupnih podataka, čini se da su zaraženi pacijenti uzimali po dvije kapsule dnevno kroz pet dana, no konačni rezultati ovog istraživanja još uvijek se očekuju. Jedino što se do sada moglo doznati od voditelja istraživanja Rogera Perlmuttera jest da je terapiju primilo nekoliko stotina Covid pacijenata, te da se za sada pokazalo da ju pacijenti izuzetno dobro podnose.
Istovremeno, Merck razvija i dva eksperimentalna cjepiva protiv Covida koja bi, za razliku od drugih, bila učinkovita već s jednom dozom. Kompanija je objavila da je započela ranu fazu ispitivanja na volonterima svog cjepiva znanog kao V591 koji se zasniva na tehnologiji cjepiva protiv ospica, a uskoro će započeti i s testiranjem cjepiva V590, koje koristi istu tehnologiju kao Merckovo već odobreno cjepivo protiv ebole. Nakon što se završi zadnja faza ispitivanja molnuparivira, na oko dvije tisuće što hospitaliziranih Covid pacijenata, što onih koji se liječe kod kuće, Merck je spreman, kažu, plasirati na tržište milijun doza ovog obećavajućeg lijeka do kraja ove godine.