ZAGREB/BERLIN

Više od riječi: Duda veliča Brandtaovu gestu iz 1970.

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Poljski predsjednik Andrzej Duda u ponedjeljak je potez bivšeg njemačkog kancelara Willyja Brandta iz1970. kada je kleknuo pred spomenikom u Varšavskom getu nazvao velikim trenutkom u povijesti.  

Duda je to kazao u povodu 50. godišnjice Brandtove geste koja je, kako se smatra, otvorila put za poslijeratnu pomirbu dviju susjednih zemalja.

"Za nas, Poljake, klečanje kancelara Williya Brandta je bio vrlo važno. Postoje djela koja se pokažu povijesnim, djela koja govore više od riječi", rekao je poljski predsjednik.

Brandt je u prosincu 1970. stigao u Poljsku na potpisivanje Varšavskog ugovora kojim se priznaje zapadna granica Poljske na rijekama Odri i Nisi.

Tim se ugovorom Njemačka odrekla svojih bivših istočnih teritorija koji su poslije Drugog svjetskog rata pripali Poljskoj, tada u sovjetskoj sferi utjecaja.

Posjet bio utjelovljenje njemačke "Ostpolitike" - novog otovorenijeg pristupa svojim istočnim susjedima.

Nakon što je položio vijenac ispred spomenika Heroja geta, Brant je neočekivano kleknuo.

Kasnije je rekao da to nije bilo planirano i da "njegovi najbliži suradnici nisu bili manje iznenađeni, kao ni novinari i fotografi koji su bili pored mene".

"Nad ponorom njemačke povijesti, pod teretom milijuna ubijenih, učinio sam to što ljudi inače čine kada jezik zakaže", napisao je kasnije Brandt u svojim sjećanjima.

Brandt je klečao kao grešnik, oslanjajući se na kršćanske motive. Rekao je da se molio da Nijemcima bude oprošteno. On, koji je oduvijek bio protivnik nacista, htio je da njegovom narodu oproste.

Godišnjica te geste je ponovo raspirila raspravu o tome bi li Njemačka trebala Poljskoj isplatiti ratnu odštetu za počinjena ratna zvjerstva.

Njemačka vlada odbija sve zahtjeve za ratnom odštetom. Slučaj smatra riješenim pozivajući se na ugovor  "Dva plus četiri" iz 1990. kojim su Zapadna i Istočna Njemačka, kao i sile pobjednice – SAD, Velika Britanija, Francuska i SSSR – otvorile put ujedinjenju Njemačke.

U Berlinu to smatraju "mirovnim ugovorom" kojim su završene sve priče o ratnoj odšteti zemljama koje je razarala nacistička Njemačka.

The German government rejects all demands for wartime reparations. It regards the matter as closed in accordance with the Two-Plus-Four Treaty negotiated in 1990, which settles foreign policy aspects of German reunification.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter