Povuklo se more

VENECIJA KAKVU NISMO NAVIKLI GLEDATI Nakon poplava, gondole i plovila završili u blatu

| Autor: Patricija SOFTIĆ


Nakon višemjesečnih poplava koje su prijetile uništiti povijesnu jezgru Venecije i njene brojne kulturne spomenike, u srijedu se dogodio potpuni obrat.

Nakon što je more 12. studenog prošle godine stiglo na rekordnih 187 centimetara iznad svoje standardne razine, što je značilo metar vode na poznatom trgu Sv. Marka, prekjučer i jučer su venecijanske gondole i druga plovila u kanalima završila u blatu.

Naime, Veneciji se ponovila rekordna oseka zabilježena i 2018. godine, a more se povuklo za čak 60 centimetara ispod svoje standardne razine. Što je najzanimljivije, dogodilo se to upravo u trenutku dok se u Veneciji održavao još jedan sastanak na temu stavljanja u funkciju skupocjenog projekta MOSE, odnosno Mojsije, prenosi Corriere del Veneto.

Riječ je o projektu razvijenom daleke 1981. godine s ciljem zaštite neprocjenjivog umjetničkog naslijeđa Venecije uslijed sve češćih plavljenja prilikom izraženijih plima, a sve su glasnije optužbe usmjerene ka određenim talijanskim političarima da su se putem ovog projekta na nezakonit način domogli milijuna eura europskih građana.

Iako je nedavno nakon još jednog takvog sastanka građanima obećano da će mnogi nedostaci i kvarovi biti popravljeni i da će Mojsije biti stavljen u funkciju već ove godine u najhitnijim slučajevima, pitanje je hoće li to biti moguće.

Većina plutajućih elemenata koji su položeni u more ispred Venecije i koji bi se tijekom velikih plima trebali podizati i tako predstavljati svojevrsni štit između mora i Venecije, načete su unutarnjom plijesni, korozijom i dagnjama kojima je Venecijanska laguna prebogata, što je trebalo očekivati jer dagnje inače predstavljaju nezanemarivu ekonomsku stranu ribarstva i marikulture u toj zoni, piše talijanski dnevnik La stampa.

Nakon što su zadnja dva mjeseca bilježili rekordno "visoko more", stanovnici Venecije ističu da je upravo siječanj mjesec redovno niskog tlaka zraka, što im donosi olakšanje jer se razina mora tada konačno spušta, a to posljedično sa sobom donosi i nekoliko ovakvih drastičnih oseka. I tako Venecija nastavlja živjeti dalje s ovim famoznim paradoksima svojih laguna i mora, koje u jednom trenutku ugrožava živote poplavama, a u drugom drastičnom osekom koja onemogućuje normalno funkcioniranje svega, pa i hitnih službi, koje u strogom centru Venecije također ovise isključivo o plovilima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter