Michael R. Bloomberg, Elizabeth Warren, Bernie Sanders, Joe Biden, Pete Buttigieg i Amy Klobuchar (EPA)
Start gay političara, mladog Pete Buttigiega bio je dobar, ali se i brzo ispuhao kao favorit. Očito će morati pričekati još neko vrijeme da Amerikanci prihvate i političara koji se javno izjašnjava da je gay. Joe Bidenu ne ide dobro, ali ni Elizabeth Warren i Amy Klobuchar, a neki od njih mogli bi i odustati nakon Super utorka. Sada svi u glas upozoravaju da Bloomberg želi kupiti ulaznicu u Bijelu kuću novcem koji posjeduje, jer je i agresivno krenuo u reklamiranje kampanje, što je također točno, ali nije baš neka prepreka
Jedna od najmrskijih riječi koja se može čuti u Americi je 'komunist', a ni 'socijalist' nije daleko od toga. Ipak, velike šanse uoči Super utorka ima Bernie Sanders, taj najviše lijevi od svih lijevih kandidata iz redova demokrata, nasuprot Donalda Trumpa koji ne može smisliti ni lijevu retoriku, ni ideje koje nude.
Super utorak za američke izbore može biti prekretnica ili bar pokazatelj tko su najozbiljniji kandidati za Bijelu kuću. Ako oko Trumpa nema mnogo dilema, s demokratima je posve drukčije. Gužva za izbore u velikim američkim državama koje daju i najviše delegata za stranačku konvenciju je velika, a sve više je izgledno da bi nakon utorka Sanders mogao doći u prvi plan. Podržala ga je i Hillary Clinton, rekavši da "podržava bilo kojeg kandidata naše stranke za predsjedničke izbore, jer naš sadašnji predsjednik predstavlja jasnu opasnost za demokraciju i našu budućnost", a onda apostrofirala socijalističkog prvaka demokrata.
Michaelu Bloombergu, koji se nije od početka pridružio demokratskoj trci, stvari nisu krenule dobro. U Nevadi je podbacio, doživio je brojne kritike, prije svega zbog rasističkih izjava i seksističkih komentara, a izvlače mu se i stari grijesi kada je bio tužen jer je trudnicama davao uvredljive komentare. Bivšem gradonačelniku New Yorka nije mnogo pomoglo, bar na startu kampanje, što je isticao kako ima realno najveće šanse protiv Trumpa, što je točno, ali tek treba u to uvjeriti i demokratske glasače.
Posljednja šansa
Za Joe Bidena koji ima sedamdeset i sedam godina ovo je posljednja šansa, dva puta se kandidirao za predsjednika ali niti jednom nije uspio. Kampanju vodi s porukom da Amerika treba vratiti ugled na globalnoj sceni, da treba zaštititi radnike s niskim primanjima, a cilj mu je povezati se s biračima koji pripadaju radničkoj klasi.
Michael R. Bloomberg godinu je dana stariji od Bidena, ima sedamdeset i osam godina, a tvrdi da je primarni cilj poraziti Trumpa i obnova Amerike. Išao je iz stranke u stranku, a o kontroli orižja i klimatskim promjenama do sada nije govorio na način kako to demokrati volečuti. Analitičari kažu da ide među konzervativce unutar demokrata, ali da je najbogatiji kandidat među svim demokratima.
Pete Buttigieg ima trideset i osam godina, najmlađu je kandidat i vrlo vješt u prikupljanju novca za kampanju. Blizak je svojoj generaciji po stavovima, prije svega kada je riječ o ekonomiji i klimatskim promjenama.
Bernie Sander ima sedamdeset i osam godina i tvrdi da je jedini način pobijediti na izborima formirati ekipu koja će jamčiti da će svi u Americi moći ravnopravno živjeti. Medicare za sve je progresivni prijedlog kojeg republikanci sa gnušanjem odbacuju.
Elizabeth Warren ima sedamdeset godina, bivša je profesorica s Harvarda i često govori o potrebi strukturalnih promjena. Objavila je detaljne planove za nužne promjene u gospodarstvu, a slogan joj je ”imam plan za to”.
Start gay političara, mladog Pete Buttigiega bio je dobar, ali se i brzo ispuhao kao favorit. Očito će morati pričekati još neko vrijeme da Amerikanci prihvate i političara koji se javno izjašnjava da je gay. Joe Bidenu ne ide dobro, ali ni Elizabeth Warren i Amy Klobuchar, a neki od njih mogli bi i odustati nakon Super utorka.
Sada svi u glas upozoravaju da Bloomberg želi kupiti ulaznicu u Bijelu kuću novcem koji posjeduje, jer je i agresivno krenuo u reklamiranje kampanje, što je također točno, ali nije baš neka prepreka. Tko nema novca, nema ni što tražiti na američkim izborima, koji sve više koštaju, sve su zahtjevniji i skuplji za kandidate. A kada je na površinu isplivalo da američki milijarder koji je godinama dobro surađivao s Trumpom žene naziva 'debelim komadima' i 'lezbijkama konjskog lica', što je samo dio arsenala uvreda, demokratski pristaše počeli su se hladiti od Bloomberga i prije nego što je ozbiljno zakoračio u kampanju. Njegovi protukandidati ga prikazuju kao arogantnog bogataša, a on odgovara da svoj privatni novac želi koristiti kako bi pomogao zajednici. A kako novac svugdje čini sve, pogotovo u Americi, po posljednjim anketama usprkos kritikama koje doživljava Bloomberg je odmah iza Sandersa.
A priča o Bernieu Sandersu jedna je od najzanimljivijih američkih političkih storija. Fantastičnu usporedbu je kultni New York Times donio o Demokratskoj stranci u ovom trenutku, nazvavši je napuštenim brodom koji čeka da bude zarobljen od gusara. I kada nije s tog broda isplivao nitko drugi, pojavio se po tko zna koji put stari gospodin, Bernie, za kojeg mnogi tvrde da može nekim čudom pobijediti među demokratima, ali nikako i u cijeloj Americi. Uz Sandersa, Donald Trump može mirno spavati.
Nisu ništa naučili iz britanskog primjera i Jeremyja Corbyna, pitaju se mnogi Amerikanci skloni Demokratima, ističući da je Boris Johnson lako pobijedio što je na drugoj strani imao i slabog protivnika. A u zemlji gdje se moć stječe brdom novca kojeg zarađuju najbogatiji prijedlozi o besplatnoj školarini na fakultetima, zdravstvenog osiguranja za sve, uklanjanje prepreka za imigrante i sve ono što se može čuti od Sandersa u konačnici može biti samo kontraproduktivno.
Sanders je rođen 1941. i dugogodišnji je senator iz Vermonta. Pokušao je izboriti ulaznicu za Bijelu kuću i prije četiri godine, ali je gospođa Clinton dobila veću podršku demokrata, ali na kraju izgubila od Trumpa, za kojeg nitko nije ni sanjao da bi jednom mogao postati američki predsjednik. Sanders zagovara socijalističke ideje, protivi se ekonomskoj nejednakosti i neoliberalizmu, traži da porodiljni dopust za žene bude plaćen, da radnici imaju striktno određena prava i da svi moraju imati osiguranu zdravstvenu zaštitu. Kako je sada popularno govoriti o klimatskim promjenama, o temi koje se Trump ježi, Sanders predlaže i zeleni New Deal za stvaranje radnih mjesta u okolnostima kada se klima mijenja.
Rođen je u židovskoj obitelji, a odrastao je u Brooklynu u New Yorku, dok taj dio velikog grada jošđ nije bio elitan. Diplomirao je u Chicagu, a već kao student sudjelovao je u brojnim prosvjedima na kojima se tražila rasna ravnopravnost. Bio je i gradonačelnik Burlingtona, a onda je u dva navrata bio izabran za Senat. Sam sebe je nazvao socijalistom, a Amerikanci ga zove najpoznatijim američkim socijalistom, u šačici onih koji se tako izjašnjavaju.
A da ih ima, pokazuje i dosadašnji tijek izbora među demokratskim kandidatima. Činilo se da Joe Biden, drugi čovjek Amerike u vrijeme Baracka Obame ima najviše šanse, a onda su uslijedile afere s Ukrajinom koje su gotovo koštale Trumpa predsjedničke fotelje, a Bidenu je poslije svega pala popularnost.
Pokušaj objašnjenja
Ali, ni Sanders nije bez mrlja, pa mu sada vade stare napise u kojima je djelomično hvalio Fidel Castra. Stalno i uporno njegovi konkurenti tvrde da nema potencijal pobijediti Trumpa i da je šteta propustiti takvu priliku. ”Biden je ipak jači”, upozoravaju neki, što će se nakon Super utorka vidjeti. Onda se u cijeli zbrku uključio i PR tim Bloomberga, objavivši kontroverzni set satiričkih tvitova sa lažnim komentarima Bernie Sandersa na temu diktatora u svijetu, ali je efekt bio nezadovoljavajući. A kao i svugdje, na kraju je isplivao koronavirus i upozorenje da će ubrzo ta pošast poharati i Ameriku.
Trump je zadatak da spasi zemlju povjerio potpredsjedniku Mike Penceu, a demokrati će se o vrućoj svjetskoj temi izjasniti u satima uoči Super utorka, dana kada će demokrati izabrati 40 posto delegata, a republikanci 30 posto za stranačke konvencije. Demokratska nacionalna konvencija održat će se od 13. do 16. srpnja, dok republikanska od 24. do 27. kolovoza.