(Hina/EPA)
Ujedinjeni narodi u Tunisu su u ponedjeljak pokrenuli razgovore o libijskoj budućnosti koji za cilj imaju okončavanje gotovo desetljeće kaosa i krvoprolića organiziranjem izbora, no prepreke su i dalje tu unatoč tome što je učinjen napredak u učvršćivanju prekida vatre.
Prema riječima UN-ove izaslanice u Libiji, Stephanie Williams, radi se o najboljoj prilici u šest godina da se zaustavi kaos i ratno stanje koji od 2011. godine muče ovu sjevernoafričku izvoznicu nafte.
No u ponedjeljak je na svečanosti kojoj je nazočio i tuniski predsjednik Kais Saied upozorila: "Cesta neće biti popločena ružama i neće biti jednostavno."
Razgovori 75 sudionika koje je UN odabrao kao predstavnike različitih političkih pogleda, regionalnih interesa i socijalnih skupina, odvijaju se u isto vrijeme dok glavne zaraćene strane raspravljaju kako implementirati primirje koje je dogovoreno u Ženevi.
Libija je od 2014. godine podijeljena između konkurentskih frakcija na zapadu, pod vlašću međunarodno priznate Vlade nacionalnog sporazuma (GNA) i istoka, koji je dom Libijskoj nacionalnoj vojsci (LNA) kojoj je čelnik Khalifa Haftar.
Međutim, obje strane sačinjene su od ponekad nestabilnih koalicija koje imaju svoje vlastite interese, a kojih su dio frakcije spremne sabotirati bilo koji sporazum koji drže prijetnjom.
Također ih podupiru strane sile sa svojim vlastitim interesima, a koje su značajno uložile u vojne snage na terenu te imaju sporazume sa svojim lokalnim partnerima.
Turska podupire GNA te je ljetos pomogla u obrani Tripolija kojeg je napala LNA, koju pak podupiru Ujedinjeni Arapski Emirati, Rusija i Egipat.
Nakon što su vojske učvrstile svoje položaje u blizini obalnog grada Sirte, obje strane započele su pregovore o prekidu vatre, kojima je posredovao UN.
Williams je rekla da su ostvarili novi napredak u postizanju prekida vatre u cijeloj zemlji, što je dogovoreno prošli mjesec, a u Sirteu se tek trebaju dogovoriti detalji.
Williams želi da pregovori u Tunisu iscrtaju put za izbore što je prije moguće te da se uspostave jedinstveno tijelo diljem zemlje koje bi se bavilo procesom.
Sudionici su obećali da u novoj tranzicijskoj vladi neće imati nikakvu ulogu, rekla je.
Gotovo desetljeće nakon urušavanja središnje vlasti, opetovani ratni sukobi potkopali su državne resurse, oštetili vodovode i elektrovode te pogoršali financijsku krizu, čineći život jadnijim za milijune ljudi.