EPA
Nasrallah Sfeir rođen je 15. svibnja 1920. u selu Rayfoun sjeverno od Bejruta.
Imao je istaknutu ulogu u zemlji još od građanskog rata 1975-90. Podnio je ostavku na mjesto patrijarha 2011.
Kao poglavar maronita, Sfeir je imao velik društveno politički utjecaj u zemlji.
Ustrajno je pružao otpor sirijsko iranskom utjecaju u Libanonu i jedan je od zaslužnih u vrijeme cedarske revolucije, koja je 2005. rezultirala povlačenjem sirijskih snaga. Papa Benedikt XVI. je u veljači 2011. prihvatio ostavku vrhovnog poglavara te Istočne Crkve iz starosnih razloga.
Premijer Saad al-Hariri, sunitski musliman, najavio je dva dana nacionalne žalosti za Sfeirom u srijedu i četvrtak. Zastave će biti spuštene na pola stijega, a u četvrtak će se održati pokop te će taj dan biti proglašen neradnim.
Sfeir i Hariri saveznici su otprije deset godina kada su pružali potporu pokretu "14. ožujka" koji se suprotstavljao sirijskome utjecaju u Libanonu.
Hariri je pokojnog patrijarha opisao kao osobu koju su krasili "odlučnost, dar za liderstvo, dosljednost i hrabrost", što ga čini "nacionalnim simbolom".
Maronitska crkva, koja slijedi istočni obred Rimokatoličke Crkve, najveća je libanonska kršćanska zajednica. U svijetu je oko tri milijuna maronita.
Manje brojne maronitske zajednice postoje u ostalim državama Bliskog istoka te u Europi i Americi.
Maroniti su dobili ime po pustinjaku sv. Maronu koji je živio u 5. stoljeću i oko kojega se u središnjoj Siriji okupila zajednica kršćana aramejskog porijekla. Nakon islamske okupacije u 7. stoljeću izbjegli su u Libanon.
U 12. stoljeću maroniti su bili pod zaštitom križara te su se krajem tog stoljeća priključili Rimokatoličkoj Crkvi. Od 15. stoljeća cijela je Maronitska Crkva i službeno sjedinjena s Rimom kao jedna od Istočnih Crkvi koja priznaje papin autoritet.