BEJRUT

Umro libanonski maronitski patrijarh, kardinal Sfeir

| Autor: Hina
EPA

EPA


Kardinal Nasrallah Sfeir, umirovljeni maronitski patrijarh, koji je od 1986. do 2011. vodio libanonsku Maronitsku Crkvu te radio na tomu da sirijske vojne snage napuste njegovu zemlju, umro je u nedjelju tri dana prije 99. rođendana, izvijestila je državna novinska agencija NNA.

Nasrallah Sfeir rođen je 15. svibnja 1920. u selu Rayfoun sjeverno od Bejruta.

Imao je istaknutu ulogu u zemlji još od građanskog rata 1975-90. Podnio je ostavku na mjesto patrijarha 2011. 

Kao poglavar maronita, Sfeir je imao velik društveno politički utjecaj u zemlji.

Ustrajno je pružao otpor sirijsko iranskom utjecaju u Libanonu i jedan je od zaslužnih u vrijeme cedarske revolucije, koja je 2005. rezultirala povlačenjem sirijskih snaga. Papa Benedikt XVI. je u veljači 2011. prihvatio ostavku vrhovnog poglavara te Istočne Crkve iz starosnih razloga.

Premijer Saad al-Hariri, sunitski musliman, najavio je dva dana nacionalne žalosti za Sfeirom u srijedu i četvrtak. Zastave će biti spuštene na pola stijega, a u četvrtak će se održati pokop te će taj dan biti proglašen neradnim. 

Sfeir i Hariri saveznici su otprije deset godina kada su pružali potporu pokretu "14. ožujka" koji se suprotstavljao sirijskome utjecaju u Libanonu.

Hariri je pokojnog patrijarha opisao kao osobu koju su krasili "odlučnost, dar za liderstvo, dosljednost i hrabrost", što ga čini "nacionalnim simbolom".

Maronitska crkva, koja slijedi istočni obred Rimokatoličke Crkve, najveća je libanonska kršćanska zajednica. U svijetu je oko tri milijuna maronita.

Manje brojne maronitske zajednice postoje u ostalim državama Bliskog istoka te u Europi i Americi.

Maroniti su dobili ime po pustinjaku sv. Maronu koji je živio u 5. stoljeću i oko kojega se u središnjoj Siriji okupila zajednica kršćana aramejskog porijekla. Nakon islamske okupacije u 7. stoljeću izbjegli su u Libanon.

U 12. stoljeću maroniti su bili pod zaštitom križara te su se krajem tog stoljeća priključili Rimokatoličkoj Crkvi. Od 15. stoljeća cijela je Maronitska Crkva i službeno sjedinjena s Rimom kao jedna od Istočnih Crkvi koja priznaje papin autoritet.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama