(Hina/EPA)
U Sloveniji se 31. listopada obilježava kao dan reformacije, praznik i državni blagdan kojim se obilježava spomen na vjerski, društveno-politički i kulturni pokret u 16. stoljeću.
Istovremeno Slovenci obilježavaju rođenje slovenskog književnog jezika.
Središnja svečanost obilježavanja s misom održava se danas u Murskoj Soboti. Evangelička crkva Martina Luthera u Murskoj Soboti organizira bogoslužje u čast 100. obljetnice osnutka seniorata i osamostaljenja Evangeličke crkve.
Događaju je nazočio i predsjednik Borut Pahor, koji je u svom svečanom govoru istaknuo kako je povijest protestantizma u Sloveniji duga, važna i slavna, baš kao i povijest samostalne evangeličke crkve.
"To je dio našeg raznolikog narodnog i nacionalnog identiteta", istaknuo je Pahor.
Prema njegovim riječima, stoljeće samostalne evangeličke crkve temelji se na plemenitim vrijednostima tolerancije, suradnje, međusobnog uvažavanja i solidarnosti – vrijednostima koje nisu vezane isključivo uz vjeru, već i uz karakter osobe, karakter zajednice.
"Također, protestantizam nije samo stvar Prekmurja, nego svojom važnošću za slovensku kulturu i slovensku knjigu pripada cijeloj Sloveniji. Dan reformacije je praznik svih Slovenaca i Slovenki", naveo je Pahor.
Glavna državna proslava povodom blagdana održana je u petak u Cankarjevom domu.
Reformacija kao vjerski, kulturni i politički pokret započela je 31. listopada 1517., kada je njemački redovnik i profesor biblijske teologije Martin Luther na vrata crkve u Wittenbergu objesio 95 teza u kojima je zahtijevao obnovu Crkve. Jedna od ideja reformatora bila je da vjerske knjige budu na narodnom jeziku, što je imalo značajan utjecaj na razvoj književnosti.
U to vrijeme nastala je prva knjiga na slovenskom jeziku - Katekizam, koji je 1550. godine napisao Primož Trubar (1508.-1586.), a kasnije mu je pridodan i Abecednik. Dan reformacije slavi se kao državni praznik u Sloveniji od 1992. godine. Također se obilježava sjećanje na razdoblje kada su se pojavile prve tiskane knjige.