EPA
Medicane ili mediteranski tropski uragan vrlo je rijetka meteorološka pojava u Sredozemlju, a uglavnom je rezervirana samo za najtopliji južni dio Sredozemnog mora.
Za razvoj uragana u Sredozemnom moru uvjeti su vrlo nepovoljni; temperatura mora nije dovoljno visoka, često nema dovoljno vlage, a Sredozemno more jednostavno je premaleno za njihov razvoj.
Od 1948. do 2011. godine ukupno je zabilježeno samo 99 ciklona koje su podsjećale na uragan, od čega velik dio nije imao potpuni razvojni ciklus. Posljednji medicane zabilježen je 2017. u studenome u Jonskom moru.
Medicane može donijeti jake vjetrove uz ekstremno obilne oborine, pijavice, tornada, a sve nerijetko završava velikom materijalnom štetom. Samu pojavu medicanea vrlo je teško prognozirati, a njegova putanja često značajno odstupa od predviđanja prognostičkih modela.
Možemo ga prepoznati po karakterističnom “oku” oko kojeg se nalaze snažni grmljavinski sustavi, dok mu je središte kao kod uragana toplo.
Trajanje životnog vijeka vrlo je različito, medicane može trajati od 12 sati do čak 5 dana te putovati između 700 i 3000 kilometara. Brzina vjetra pritom može dostići i 144 km/h, što ga svrstava u 1. kategoriju snage!
U posljednja 24 sata ciklona se produbila kod libijske obale te brzo putuje prema sjeveru uz daljnji pad tlaka zraka. Prema prognostičkim modelima, ciklona će tijekom današnjeg dana poprimiti tropska obilježja, odnosno prerasti u medicane koji će zahvatiti južnu Grčku, a najžešće bi moglo biti između Krete i Peloponeza.
Prema većem dijelu prognostičkih modela, medicane bi mogao donijeti udare vjetra između 90-110 km, a neki izračuni predviđaju čak i 150 km/h. Njegovo slabljenje očekuje se nakon prolaska Krete, a u obalu će udariti na zapadu Turske, vjerojatno u poprilično oslabljenom obliku. (P.R./IM).