Slučaj stopala Patricije iz američke savezne države Texas koja je primila placebo umjesto Pfizerovog cjepiva protiv korone svakako je poučna priča koja pokazuje na koji se način mogu provesti oni koji se na internetu nađu kao pogodni medij fanatika
Liječnici još ne znaju što je prouzročilo promjene na stopalima, ali sigurni su da za to nije odgovorno Pfizerovo cjepivo
Početak cijepljenja protiv Covida-19 u Ujedinjenom Kraljevstvu donio je u javnost posve neobičnu priču o Amerikanki iz Teksasa. Ona je, naime, sudjelovala u testnom ispitivanju Pfizer-BioNTechova cjepiva te – usporedno, ali nevezano s time – dobila teže oboljenje na stopalima. Fotografije njezinih stopala preplavile su internet, dok ih protivnici cijepljenja koriste kao argument u svojoj kampanji protiv cijepljenja. S druge strane, ozbiljni mediji poput BBC-a koriste taj primjer kao školski obrazac stvaranja fake newsa i širenja panike u teška korona vremena.
Činjenica je da spomenuta žena, Patricia, čije prezime inače nije objavljeno, pati od neobjašnjive bolesti kože. Prilično neugodne fotografije njezinih stopala tendenciozno su spojene s viješću da je Patricia sudjelovala u testiranju cjepiva protiv Covida. Sve to je manipulativno spojeno u neprobavljivu smjesu antivakserskih laži i urotničarskih dezinformacija koje su u posljednjih 24 sata postale viralne u čitavom internetskom svijetu.
Fotografija Patricijinih stopala prikazuje ljubičaste i crvene ranice, natečene i pune gnoja. Uz napomenu "ovo je rezultat cijepljenja" fotografije su preplavile Facebook, Twiter i Instagram uz poruku: želite li doista zasukati rukav i cijepiti se?
Podatak da je tridesetogodišnja Teksašanka bila sudionik testiranja cjepiva objavljen je bez provjere. Ona, naime, nikad nije primila stvarno cjepivo. Medicinski kartoni pokazuju da je dobila placebo, malu injekciju slane vode, što je uobičajeni postupak pri testiranju. U recentnim istraživanjima svaki treći ili četvrti cijepljeni s novim cjepivima primi placebo, odnosno lažnu dozu cjepiva, a da to ne zna.
Dakle, Patricijina bolest nije imala nikakve veze s injekcijama primljenim od Pfizera! Ipak, to nije spriječilo "aktiviste" da izvrću njezinu priču da bi proširili vlastitu antivaksersku kampanju, a još manje ih je zasmetalo što je Patriciju dohvatio i val internetskog zlostavljanja.
Oboljela žena objašnjava da su njezini zdravstveni problemi započeli krajem listopada kada je krenula u šetnju sa suprugom i kćerkicom po hladnijem vremenu. Počela je osjećati bolove u lijevom stopalu, a kada se vratila kući, na peti je otkrila bolno nateknuće. Pojavio se veliki žulj, prevelik da bi ga izazvala tijesna obuća. Štoviše, ozljeda je bila toliko velika da je za obuvanje morala koristiti pelenu svoje kćeri. Nakon toga, mjehurići i ranice pojavile su se i na drugom stopalu, pa je zbog teškoća pri hodanju posjetila liječnika. On je spomenuo mogućnost da bi se moglo raditi o lošoj reakciji kože na lijek. Patricija je, pojašnjenja radi, drugu injekciju dobila pet dana prije nego što su joj se na nogama prvi put stvorili mjehurići.
Poslije te nejasne dijagnoze, razgovarala je s rodbinom koja je bila toliko zabrinuta da je otvorila GoFundMe stranicu za prikupljanje novca za podmirivanje medicinskih računa. Patriciji to nije bio prvi problem s podmirivanjem troškova za zdravstvo jer se zbog bolesti kičme ranije već bila suočila s velikim novčanim izdacima.
Problem je nastao kada je stranica GoFundMe zaobišla sve ograde, kao i nesigurnost liječnika oko rana na stopalu, te stvorila izravnu vezu između žuljeva i ispitivanja cjepiva. Pod fotografije su napisali: "Patricia - nedavno je bila dobrovoljka u studiji protiv Covid-19 cjepiva i imala je ozbiljnu nuspojavu".
U prvom trenutku, nije bilo velikih reakcija na takvu objavu, no kada ga je prenio antivakserski influencer, post je iznova objavljen na nekoliko web stranica. Jedna od njih predstavlja evanđeosko kršćansko mjesto tematizirano apokalipsom koje promiče teorije zavjere o cjepivima, pandemiji i američkim izborima.
Ta stranica objasnila je Patricijinu priču zajedno s odlomcima iz Biblije koji opisuju njezina stopala kao da imaju "rupe u koricama koje puno podsjećaju na 'teške čireve' opisane u knjizi otkrivenja".
Nakon toga, objava je krenula na Facebook i religiozne Facebook grupe protiv cijepljenja širom svijeta. Kako se vijest počela širiti, tako su liječnici Pfizera i Patricija počeli ispitivati njezino sudjelovanje u testiranju cjepiva.
Praksa je da se sudionicima ne kaže primaju li cjepivo ili placebo - te se informacije, kako ne bi utjecale na rezultate, otkrivaju istraživačima tek kad je studija završena. No, Patricija kaže da su joj zbog neobičnih okolnosti istraživači i tvrtka za lijekove otkrili da je dobila placebo, odnosno injekciju sa slanom vodom, a ne probno cjepivo! Osim toga, savjetovali su se s nekoliko neovisnih dermatologa koji su rekli da fiziološka otopina ubrizgana u ruku neće uzrokovati promjene stanja kože na nečijem stopalu. Nakon što je dobila objašnjenje i shvatila da kako je u virtualnom svijetu prikazana inače dobronamjerna GoFundMe stranica, Patricia je bila slomljena.
"Osjećam određenu krivnju za iznošenje svoje priče", kaže ona. "To su društveni mediji. Podijelite ih jednu sekundu i mogu se podići i postati viralni. Moja ozljeda nije imala nikakve veze s cjepivom. Moja greška. Ljudi griješe," priznala je Patricija kada je njezina priča već postala oružje u antivakserskoj borbi koja se vodi širom svijeta.
Dok liječnici još uvijek tragaju za pravim uzrokom oboljenja Patricijinih stopala, stranica GoFundMe promijenila je objavu, ali Patricija je još uvijek u potrazi za novcem da bi platila liječenja. Do sada je prikupila pet tisuća dolara, ali stranica nudi povrat novca svima onima koji su ga uplatili vjerujući da bolest ima veze sa cijepljenjem.
Danas Patricija, inače pomoćna arhivistica, želi samo da sve to brzo završi te da se otkrije uzrok bolesti da bi se mogla vratiti na posao.
Uzrok viralnog širenja jedne opasne lažne vijesti u ovom su slučaju antivakseri i aktivisti. Oni šire teorije da korona ne postoji pa u skladu s time pronalaze rubne priče za koje bi šira javnost mogla povjerovati da su istinite, dok će, ustvari, oni pomoću njih prodati svoja mutna stajališta.
Inače, stručnjaci Nacionalne zdravstvene službe u Velikoj Britaniji objavili su da nije preporučljivo da se Pfizerovim cjepivom cijepe osobe koje imaju povijest značajnih alergijskih reakcija. Već prvog dana cijepljenja zabilježene su negativne pojave na dva zaposlenika u zdravstvu koji imaju probleme s alergijama i sa sobom nose adrenalinske olovke. Reakcije koje se pojavljuju su osip na koži i problemi s disanjem. Slične reakcije javljaju se pri cijepljenju protiv gripe. Problemi su uočeni nakon što se u Velikoj Britaniji prvog dana cijepilo više od dvadeset tisuća osoba, dok za vrijeme probnih cijepljenja nisu uočeni jer u njima uopće nisu sudjelovale osobe sa snažnim alergijskim reakcijama. Zdravstvene vlasti kažu da je sve to uobičajeno u procesu cijepljenja.
Slučaj stopala Patricije iz američke savezne države Texas – koja je primila placebo umjesto Pfizerovog cjepiva protiv korone – svakako je poučna priča koja pokazuje na koji se način mogu provesti oni koji se na internetu nađu kao pogodni medij fanatika čiji je glavni zadatak – cijepiti što manje potencijalnih žrtava korona pošasti.