(Hina/EPA)
Deseci španjolskih policajaca upali su na sveučilište u utorak i uhitili repera koji se ondje zabarikadirao nakon što je osuđen na zatvor zbog veličanja terorizma i vrijeđanja kralja u svojim pjesmama.
Pablo Hasel imao je rok do petka da se preda policiji i ode na odsluženje 9-mjesečne zatvorske kazne koju mu je sud izrekao 2018.
Kazna je izazvala nerede u Španjolskoj, a vlada je najavila da će izmijeniti zakone o slobodi govora kako bi bili manje restriktivni.
Reper se sklonio na sveučilište u Lleidi na sjeveroistoku Španjolske sa skupinom pristaša.
Kratko su se sukobili s policijom u utorak ujutro, bacali stolce i ispraznili uređaje za gašenje vatre na naoružane policajce u zaštitnoj opremi, koji su ga potom odveli.
Poznat po svojim radikalnim ljevičarskim uvjerenjima, Hasel je osuđen zbog pjesama i tvitova s referencama na baskijsku separatističku skupinu ETA-u, usporedbu španjolskih sudaca s nacistima i zbog toga što je bivšeg kralja Juana Carlosa nazvao mafijaškim bosom.
"Pobjeda će biti naša... Neće biti zaborava ni oprosta", vikao je uzdignute šake reper kad ga je okružila policija i odvela u zatvor, a samo nekoliko sati ranije ponovno je tvitao stihove zbog kojih je osuđen.
"Tvitovi zbog kojih će me zatvoriti za nekoliko minuta ili sati", napisao je u poruci na Twitteru gdje ima 125.000 pratitelja. "Sutra to možete biti vi".
Više od 200 umjetnika - među njima i filmski redatelj Pedro Almodovar, glumac Javier Bardem i glazbenik Joan Manuel Serra - potpisali su peticiju protiv Haselova uhićenja.
Španjolska ljevičarska vlada izjavila je prošli tjedan, kao reakciju na slučaj, da će reformirati zakon koji je 2015. godine donijela prijašnja administracija kako bi spriječila veličanje zabranjenih oružanih skupina poput ETA-e.
Također zabranjuje vrijeđanje religija ili monarhije.
Vlada je navela da će se reformom uvesti blaže kazne, a on će se odnositi samo na postupke koji ugrožavaju javni red i mir ili potiču nasilno ponašanje.
ETA je svoje raspuštanje objavila 2018., nakon kampanje nasilja koja je trajala četiri desetljeća i završila 2010.