(Hina/EPA)
Protuzračna obrana sirijske vojske djelovala je u srijedu protiv zračnih udara na jugu zemlje, izvijestila je službena sirijska novinska agencija Sana.
U zračnim udarima ima "mrtvih i ranjenih", ali se još ne zna njihov točan broj, objavio je Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR) koji raspolaže širokom mrežom izvora u Siriji.
Sana je u prvi mah izvijestila o silovitim eksplozijama na jugu Sirije. "U 23.10 sati (22.10 sati po srednjoeuropskom vremenu) izraelski neprijatelj je izveo zračni napad osuvši raketnu paljbu s okupiranog sirijskog Golana na mete na jugu", piše agencija pozivajući se na vojni izvor.
"Naša protuzračna obrana je uzvratila uništivši većinu raketa", dodaje.
Kako navodi SOHR, na meti izraelskih zračnih napada bili su položaji na sirijskom jugu, napose zapadno od sela Al-Doura u južnoj pokrajini Sueidi, "gdje su razmješteni iranske milicije i libanonski Hezbollah" te u Kesswi, južno od sirijskoga glavnog grada, gdje su "položaji iranskih milicija i njihovih saveznika".
SOHR navodi da se ovi zračni udari događaju nepunih 48 sati nakon posjeta izaslanstva iranske Revolucionarne garde tom području.
Izrael je u 2020. napao pedesetak ciljeva u Siriji, pokazuje godišnje izvješće koje je krajem prosinca objavila izraelska vojska koja rijetko komentira informacije o svojim operacijama kod svog susjeda.
Židovska država nije tako komentirala ni preuzela odgovornost za napade u srijedu navečer.
Od početka rata u Siriji 2011. Izrael je izveo stotine zračnih napada, na meti kojih su bile vladine snage, iranske savezničke snage i borci libanonskog šijitskog pokreta Hezbollaha.
Židovska država se posebno ne može pomiriti s prisutnošću iranskih snaga na svome pragu jer jer Islamska Republika jedan od njezinih najljućih neprijatelja.
Zadnji zračni udari u Siriji koji se pripisuju Izraelu dogodili su se 30. prosinca, kada je na meti bio vojni položaj u blizini Damaska, pri čemu je ubijen sirijski vojnik a više osoba je ranjeno, navode Sana i SOHR.
Rat u Siriji koji je počeo 2011. grubim gušenjem prodemokratskih prosvjeda, postajao je s godinama sve zamršeniji, s većim brojem sila i stranih oružanih skupina.
U njemu je izginulo više od 380.000 ljudi a milijuni su raseljeni.