MUENCHEN

Sigurnosna konferencija u Muenchenu krenula u sjeni napetosti u Ukrajini

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Sigurnosna konferencija u Muenchenu  počela je u petak uz prisustvo velikog broja zapadnih čelnika i u sjeni rasta tenzija na istoku Ukrajine. 

„Ovo je najvažnija konferencija u mojih 14 godina na njezinom čelu", rekao je prvi čovjek konferencije Wolfgang Ischinger o ovogodišnjem izdanju skupa koji se od 1963. održava u bavarskoj prijestolnici. 

"Kancelar Olaf Scholz prije nekoliko dana u Moskvi je rekao da je naša dužnost raditi na sprječavanju velikog rata. No dobro, krenimo onda raditi na tome", rekao je Nijemac na otvaranju foruma, u vrijeme dok se Kijev i proruski separatisti međusobno optužuju za eskalaciju napetosti nakon topničkih i minobacačkih napada na istoku Ukrajine. 

Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres rekao je da svjetske geopolitičke podjele i dalje rastu, što „paralizira” Vijeće sigurnosti i dopušta raznim akterima da djeluju nekažnjeno. 

Kazao je da ga brine mogućnost vojnog sukoba u Europi, u vrijeme gomilanja ruske vojske na ukrajinskoj granici. 

„I dalje mislim da se to neće dogoditi, no ako se dogodi – to će biti katastrofa”, rekao je Portugalac, dodavši da je „vrijeme za ozbiljnu deeskalaciju” i da nema „alternative diplomaciji. 

U Muenchen, na skup koji se često naziva „Davosom za obranu”, stigao je veliki broj svjetskih čelnika - između ostalih ondje su američka potpredsjednica Kamala Harris, državni tajnik Antony Blinken, šef NATO-a Jens Stoltenberg, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij, njemački kancelar Olaf Scholz i ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock. 

Hrvatsku će predstavljati premijer Andrej Plenković koji sudjeluje na panelu u nedjelju, a u Bavarskoj su već i ministar obrane Mario Banožić i vanjskih poslova Gordan Grlić Radman. 

Na panelima će sudjelovati i Bill Gates, demokratska čelnica američkog zastupničkog doma Nancy Pelosi, šef Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus i čelnica bjeloruske opozicije Svjetlana Tihanovska. 

Po prvi put u nekoliko godina u Muenchen nije stigao predstavnik Rusije, što je pokazatelj pogoršanja odnosa između zapada i Moskve. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov sudjelovao je na skupu čak i na vrhuncu ukrajinske revolucije, uoči ruske aneksije Krima 2014. godine. 

Glasnogovornica ruskog ministarstva Maria Zaharova smatra da je taj forum postao suviše naklonjen zapadu, „izgubivši svoju inkluzivnost i objektivnost”, prenosi Reuters. 

Šefica njemačke diplomacije smatra kako je Rusija „propustila priliku ne iskoristivši prednost tog skupa”.

„Bilo bi jako važno susresti se s ruskim predstavnicima u Muenchenu, posebno u trenutnoj, ekstremno opasnoj situaciji”, priopćila je Baerbock. 

Ruski mediji su pak uoči skupa podsjetili su na obraćanje Vladimira Putina iz 2007. u kojem je snažno kritizirao SAD, optuživši ga za stvaranje unilateralnog svijeta i potkopavanje globalne stabilnosti pod krinkom demokracije. 

„Širenje NATO-a nema veze s modernizacijom Saveza niti sigurnošću Europe. Upravo suprotno, ono predstavlja ozbiljnu provokaciju koja potkopava međusobno povjerenje”, prenosi ruska agencija TASS Putinov govor u Bavarskoj. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter