(Hina/EPA)
Organizacije za ljudska prava i zaštitu novinara pozdravljaju u utorak uhićenje Saudijca osumnjičenog za ubojstvo novinara disidenta čija zaručnica poziva francusko pravosuđe da otvori proces, no službeni Rijad tvrdi da je riječ o zamjeni identiteta.
Agnes Callamard, šefica Amnesty Internationala koji je vodio UN-ovu istragu ubojstva Jamala Khashoggija, rekla je u utorak da bi uhićenje osumnjičenog u Parizu mogla biti prekretnica u tome slučaju.
Francuski policijski i pravosudni izvori objavili su ranije u utorak da je jedan od osumnjičenih za ubojstvo saudijskog novinara Khashoggija uhićen na aerodromu Roissy kod Pariza pri ukrcaju na let za Rijad.
"Ako je to doista osoba koja je u mome izvještaju i na različitim crnim listama, to znači da je u to vrijeme bio u konzulatu (gdje je Khashoggi ubijen)", napisala je na Twitteru.
No, službeni Rijad je priopćio da se radi o "zamjeni identiteta" i da svi osuđeni za ubojstvo služe kaznu u Saudijskoj Arabiji.
Uhićenje se dogodilo nekoliko dana nakon što je francuski predsjednik Emmanuel Macron razgovarao u Saudijskoj Arabiji s najmoćnijim čovjekom kraljevine, princom Mohammedom bin Salmanom kao prvi zapadni čelnik koji je posjetio zaljevsku monarhiju od ubojstva Khashoggija.
"Pozdravljam uhićenje jednog od Jamalovih ubojica danas u Francuskoj", napisala je na Twitteru njegova zaručnica Hatice Cengiz. "Francuska bi mu trebala suditi za njegov zločin ili ga izručiti nekoj zemlji koja je sposobna i spremna istinski istražiti i njega i osobu koja mu je naredila da ubije Jamala".
Khashoggi, kritičar princa Mohammeda, posljednji put bio je viđen kako ulazi u saudijski konzulat u Istanbulu 2. listopada 2018. Turski dužnosnici vjeruju da je njegovo tijelo raskomadano i izneseno iz konzulata. Ostaci mu još nisu pronađeni.
Policijski izvor je muškarca uhićenog u utorak imenovao kao Khaleda Aedha Al-Otaibija, bivšeg pripadnika kraljevske garde Saudijske Arabije.
Uhićen je na temelju naloga koji je Turska izdala 2019., a francuski tužitelji pokrenut će postupak za izručenje toj zemlji.
Reporteri bez granica (RSF), novinarska organizacija sa sjedište u Parizu najavila je da će poduzeti zakonite korake kako bi zatražila istragu francuskog suca protiv privedenog Saudijca pod sumnjom da je povezan s ubojstvom Jamala Khashoggija.
Une fois son identité bel et bien confirmée, il devrait être présenté à l'issue de sa rétention au parquet général de la cour d'appel de Paris qui devrait lui notifier le mandat d'arrêt.
Il pourrait alors refuser son extradition en Turquie. Dans ce cas, la justice française pourrait demander à ce qu'il reste en France, libre, sous contrôle judiciaire ou sous écrou extraditionnel, le temps que la Turquie fasse une demande d'extradition. D'ici quelques semaines, la cour d'appel devrait alors statuer sur la demande d'extradition.
Jamal Khashoggi, ancien proche du pouvoir saoudien dont il était devenu un féroce détracteur, a été assassiné dans les locaux du consulat de son pays à Istanbul, en octobre 2018, par un commando d'agents venus d'Arabie saoudite. Son corps, démembré, n'a jamais été retrouvé.
Un rapport des services de renseignement américains accuse le prince héritier d'avoir "validé" l'assassinat.
Après avoir nié le meurtre, Ryad avait fini par dire qu'il avait été commis par des agents saoudiens ayant agi seuls. À l'issue d'un procès opaque en Arabie saoudite, cinq Saoudiens ont été condamnés à mort et trois à des peines de prison -- les peines capitales ont depuis été commuées.