(Hina/EPA)
Novi saziv američkog Kongresa konstituira se u nedjelju u Washingtonu u napetu ozračju zbog neizvjesnosti tko će imati većinu u Senatu i najave skupine republikanaca da će u srijedu osporiti izbornu pobjedu demokrata Joea Bidena.
Demokrat Joe Biden će se moći osloniti u vođenju Sjedinjenih Država na većinu u Zastupničkom domu, čijih će 435 zastupnika prisegnuti u nedjelju prije nego imenuju predsjednika svog doma za sljedeće dvije godine.
Zastupnički dom počeo je glasati o ponovnom izboru Nancy Pelosi (80) za predsjednicu doma, a očekuje se da će izjašnjavanje trajati satima zbog epidemioloških ograničenja.
Vješta taktičarka Nancy Pelosi bi trebala nastaviti obnašati funkciju unatoč nekim neslaganjima s lijevog krila stranke.
Demokratsku stranku u tom je domu oslabio gubitak 11 zastupničkih mjesta na izborima u studenom te sada imaju tek tijesnu većinu od 222 prema 212 zastupnika.
Kontrola Senata ovisit će, međutim, o dva izbora koja će se u utorak održati u Georgiji. Da bi demokrati vratili gornji dom, njihovi kandidati moraju osvojiti dva mjesta.
Koliko su ti izbori važni govori podatak da i Donald Trump i Joe Biden odlaze u ponedjeljak u Georgiju kako bi podržali svoje kandidate.
Mike Pence i Kamala Harris također putuju pa će Harris u nedjelju govoriti u Savannahu gdje bi trebala pridobiti posebno glasove crnih birača.
Lojalnost
Republikanac Trump odbija priznati da je Biden pobijedio na izborima 3. studenoga i pobjedu je pokušao osporiti brojnim tužbama o izbornim nepravilnostima i prevarama, no sve su mu tužbe odbačene.
Ipak Trump je uspio posijati sumnju u prevaru kod većine svojih pristaša koji su najavili prosvjedni marš u srijedu kada će zasjedati Kongres kako bi službeno potvrdio odluku elektorskog kolegija.
Ta ustavna obveza koja je uobičajeno formalnost, ove godine se pretvara u pokušaj Trumpu lojalnih demokrata da ospore Bidenovu pobjedu.
Vođa senatora Mitch McConnell priznao je Bidenovu pobjedu, no Trump računa na potporu dvanaestak senatora koji su najavili da će je osporiti u srijedu.
Prema američkom izbornom sustavu elektorski kolegij potvrđuje rezultate izbora s birališta i tako je 14. prosinca kolegij potvrdio da je Biden dobio 306 elektorskih glasova, a Donald Trump 232.
Skupina republikanskih senatora predvođena Tedom Cruzom navodi da će zatražiti od Kongresa osnutak povjerenstva koji mora istražiti moguće "izborne prevare" u roku od deset dana u svim državama u kojima su dvojica predsjedničkih kandidata bila izjednačena.
Njihov stav bi mogao zakomplicirati prioritetni zadatak koji si je odredio Joe Biden: "pomiriti" Ameriku nadilaženjem stranačkih razlika.
No Bidenov uspjeh uvelike ovisi o biračima u Georgiji.
Ako bi nakon isteka šestogodišnjeg mandata republikanski senator David Perdue i senatorica Kelly Loffler pobijedili, njihova bi stranka zadržala tanku većinu i imala moć da blokira neke od Bidenovih najambicioznijih planova.
Ako bi pobijedili demokratski kandidati, tada bi u oba politička tabora raspolagala s jednakim brojem zastupnika, po 50. U tom bi slučaju Bidenova potpredsjednica Kamala Harris bila presudni 51. glas za demokrate.