Skupina nekadašnjih čelnika i istaknutih članova Socijaldemokratske partije BiH (SDP BiH) u četvrtak je u Sarajevu organizirala sjednicu inicijativnog odbora "socijaldemokratskog pokreta" zamišljenog kao neka vrsta koordinacije između postojećih stranaka ljevice u toj zemlji no skup je okončan uz proturječne procjene sudionika može li uspjeti ta zamisao kojoj je cilj osnažiti razjedinjenu i posvađanu političku ljevicu u BiH.
Skupom su predsjedavali bivši predsjednik SDP BiH Zlatko Lagumdžija i nekadašnji dopredsjednik te stranke i ratni član Predsjedništva BiH Ivo Komšić koji je novinarima kazao kako bi početkom lipnja trebala biti održana utemeljiteljska skupština organizacije koja za sada ima radni naziv "Pokret socijalne pravde i demokracije".
"Pokret je jedna široka društvena platforma za objedinjavanje lijevih političkih opcija", izjavio je Komšić.
Na skupu je sudjelovalo tridesetak osoba uključujući Željka Komšića.
On je sastanak napustio nakon sat vremena zbog, kako je pojasnio, drugih obveza a novinarima je kazao kako je inicijativu shvatio kao nužan pokušaj da se na organizirani način suprotstavi nacionalističkim politikama koje dijele zemlju i ljude koji u njoj žive.
"Etnička politika u svakom izbornom ciklusu sve više jača a ono što je idejno protiv takve politike sve se više usitnjava. Ja sam za to da se to sada malo okrene", kazao je Komšić dodajući kako mu zapravo nije bitno hoće li to biti okupljanje oko političkog centra ili ljevice.
"Ovo je pokret za koji nije predviđeno da ima status pravne osobe a hoće li to postati ja ne znam. Možda se dogodi a možda ne. Ali, bez organizirane političke platforme nećemo uspjeti nešto promijeniti u ovoj zemlji", izjavio je hrvatski član Predsjedništva BiH koji je ujedno na čelu stranke Demokratske fronte (DF) nastale nakon raskola u SDP-u odnosno svađe između Komšića i Lagumdžije.
Komšić je dodao kako ostaje dosljedni ljevičar i socijaldemokrat koji se spreman u cijelosti založiti za te ideje a "socijaldemokratski pokret" je opisao kao pokušaj koji odgovara na te težnje a ne protutežu SDP-u.
SDP i DF su jedine stranke u BiH koje djeluju kao jasno profilirana ljevica no unatoč činjenici da su nakon izbora provedenih u listopadu 2018. godine najavili jaču suradnju i jedinstveno političko djelovanje ubrzo su se razišli jer je DF odlučio sudjelovati u vladajućoj koaliciji na poziv Stranke demokratske akcije (SDA) dok su iz SDP-a to odlučno odbili i izabrali ostati u oporbi.
Na sastanku inicijativnog odbora "socijaldemokratskog pokreta" nije bilo nikoga od sadašnjih čelnika SDP-a a Komšić je kazao kako ne zna zbog čega je to tako.
Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić kazao je za portal "Dnevnog avaza" kako on sve vidi kao pokušaj osnivanja organizacije koja bi bila nadređena njegovoj stranci.
"To je potpuno suludo", kazao je Nikšić najavivši kako će oni članovi SDP-a koji se priključe novoj organizaciji sami sebe isključiti iz stranke kojoj sada pripadaju.
Osman Topčagić, bivši karijerni diplomat i predsjednik Paneuropske unije BiH, također je napustio sastanak prije završetka a novinarima je kazao kako ono što je tamo čuo nema veze sa sadržajem o kojem se razgovaralo na pripremnim sastancima održanim još prošle godine.
"Ja dajem potporu okupljanju na široj osnovi kako smo se ranije dogovorili", kazao je Topčagić.
Organizatori sastanka sudionicima su ponudili dokument o uspostavi pokreta i proglas u kojemu se poziva na objedinjavanje snaga socijaldemokratskog usmjerenja i uspostavu jedinstvene i snažne političke organizacije u BiH.
U dokumentima stoji kako bi se pokret trebao zalagati "da svi narodi, nacionalne manjine, kao i svi građani moraju imati punu ravnopravnost, ista prava i obveze u svakom pogledu, na cijelom teritoriju države BiH, bez obzira na njen unutarnji administrativni ustroj".