(Hina/EPA)
EU se mora suprotstaviti Rusiji kada ona krši međunarodne norme, poručili su francuski i njemački ministri vanjskih poslova u četvrtak, dodajući da traženje sankcija zbog trovanja kritičara Kremlja Alekseja Navaljnog ne znači i kraj dijaloga.
Berlin i Pariz poručili su u srijedu da će predložiti europske sankcije protiv pojedinaca u Rusiji, nakon što nisu dobili vjerodostojne odgovore iz Moskve o korištenju nervnog otrova protiv Navaljnog.
Nekoliko čelnika zapadnih država kazalo je da Rusija, koja odbije optužbe da je umiješana u trovanje Navaljnog u kolovozu, mora pomoći istrazi ili će se suočiti s posljedicama.
"Dijalog nije izlika za igranje s vremenom. Moramo biti vrlo jasni: dijalog s Rusijom ne znači da joj činimo uslugu", rekao je francuski ministar vanjskih poslova Jean-Yves Le Drian na sigurnosnoj konferenciji u Bratislavi.
"To ne znači odustajanje od naše ambicije da izgradimo miran kontinent. Upravo suprotno, to znači da branimo tu ambiciju isticanjem čvrstog stava, spremnošću za oštru politiku kada god je to potrebno", dodao je.
Govoreći na istoj konferenciji njemački je ministar vanjskih poslova Heiko Maas izrekao sličan stav.
"Moramo biti u stanju voditi oštru politiku, ali istovremeno ne smijemo dopustiti da se zaustavi dijalog", kazao je Maas.
"Trebamo Rusiju da razriješimo sukobe u Siriji, Libiji i Ukrajini", dodao je.
Očekuje se da će ministri vanjskih poslova EU-a dati političku podršku sankcijama u ponedjeljak, ali ne očekuje se da će one odmah biti odobrene, budući da stručnjaci iz 27 zemalja članica moraju pripremiti pravne dokumente.
Odluka i brzina dogovora dvije najveće članice EU-a sugerira oštriju politiku prema Moskvi, koja je rekla u srijedu da više ne smatra da su mogući uobičajeni odnosi s Berlinom i Parizom.
U zajedničkoj izjavi u srijedu francuski i njemački šef diplomacije rekli su da Rusija "nije dala nikakvo uvjerljivo objašnjenje. U tom kontekstu, smatramo da ne postoji drugo moguće objašnjenje za Navaljnijevo trovanje osim upletenosti i odgovornosti Rusije”.
Rusija je od 2014. već podvrgnuta režimu sankcija EU-a zbog aneksije Krima.
Diplomati su ranije kazali za Reuters da će Njemačka i Francuska predložiti uvođenje sankcija protiv ruskih vojnoobavještajnih dužnosnika na sastanku ministara vanjskih poslova EU-a 12. listopada.
„Izvukavši zaključke iz tih činjenica, Francuska i Njemačka predložit će europskim partnerima dodatne sankcije”, navela su dvojica ministara u zajedničkoj izjavi.
„Prijedlozi će ciljati pojedince smatrane odgovornima za to kazneno djelo i kršenje međunarodnih normi, na osnovi njihove službene funkcije, kao i entiteta koji je sudjelovao u programu novičoka”.
Organizacija za zabranu kemijskog oružja (OPCW) objavila je u utorak da su u uzorcima krvi Alekseja Navaljnog pronađeni tragovi zabranjenog nervnog otrova novičoka.
Analize su potvrdile rezultate koje je dobila Njemačka gdje je Navaljni liječen nakon što mu je pozlilo na letu u Sibiru 20. kolovoza.
Novičok je nervni otrov korišten i za trovanje bivšeg dvostrukog špijuna Sergeja Skripalja i njegove kćeri Julije u Engleskoj 2018.