Premijeru se stolica jako klima, ali ne samo zbog trenutačne afere koja je pokazala da se pilo i družilo u trenutcima dok su Britanci bili zabarikadirani u kućama. Ljudima je već pomalo dosta premijera koji je Veliku Britaniju doveo u težak položaj nakon napuštanja Europske unije. Ako se to nekome u trenutku odluke da se okrene leđa Bruxellesu činilo zgodnim i atraktivnim, sada je posve jasno da su nastali brojni problemi. Samo je pitanje trenutka kad će se u Britaniji postaviti pitanje je li uopće trebalo napuštati europsku obitelj
EPA
Hoće li partygate srušiti britanskog premijera Borisa Johnsona? Usprkos njegovoj isprici britanskoj javnosti sve su veći pritisci da podnese ostavku, pa čak i iz kruga njegovih stranačkih kolega. Kao i uvijek u takvim situacijama sada ga pokušavaju spasiti oni najbliži, pa je tajnik za obrazovanje Nadhim Zahawi zanijekao da vlada sada čini sve moguće kako bi se fokus s afere u koju je umiješan premijer prebacilo na nešto drugo.
- Mislim da je Boris Johnson učinio pravu stvar što se ispričao, kaže Zahawi, koji Johnsona ujedno hvali za 'velike doprinose' oko Brexita i cjepiva.
- Da, siguran je, a svi ljudi griješe, kategoričan je premijerov suradnik, dok britanska javnost ipak nije tako posve sigurna da će Johnson ostati na čelu vlade.
Premijeru se stolica jako klima, ali ne samo zbog trenutačne afere koja je pokazala da se pilo i družilo u trenutcima dok su Britanci bili zabarikadirani u kućama. Ljudima je već pomalo dosta premijera koji je Veliku Britaniju doveo u težak položaj nakon napuštanja Europske unije. Ako se to nekome u trenutku odluke da se okrene leđa Bruxellesu činilo zgodnim i atraktivnim, sada je posve jasno da su nastali brojni problemi. Samo je pitanje trenutka kad će se u Britaniji postaviti pitanje je li uopće trebalo napuštati europsku obitelj, pogotovo na način kako je to Johnson vodio.
Tih ”25 minuta” koje je proveo u vrtu u Downing streetu samo je nadolilo ulje na vatru. Ta zabava s pićem pokazala je ono što zapravo svi znaju - da jedna pravila vrijede za obične ljude, a druga za političare koji nameću ta pravila. Sada Johnsonovi suradnici grčevito nastoje ublažiti optužbe i tvrde da premijer zapravo nije prekršio niti jedno pravilo. Tih ”25 minuta” nije ništa drugo nego kratki odmor sa suradnicima, a prije i poslije toga premijer je radio.
A što se zapravo dogodilo? U e-mailu je premijerov osobni tajnik pozvao na okupljanje u vrtu Downing street 10. Martin Reynolds je poziv poslao i premijeru i njegovoj supruzi, napisavši da ”nakon nevjerojatno teškog razdoblja treba iskoristiti lijepo vrijeme”. Uslijedio je poziv ”na koktel”, uz pridržavanje razmaka. "Pridružite nam se u 18 sati i donesite sa sobom piće”. I, evo afere svih afera.
A da se ipak skrene pozornost od afere, Johnson i njegovi ministri silno se trude da se Britanci zainteresiraju za druge teme. Poput one kad premijer poziva vojsku da zaustavi priliv imigranata, u kontroli brodova koji prelaze kanal. Kraljevska će mornarica već ovog mjeseca dobiti suvereno pravo nad svim plovilima u kanalu, a zapovjednici će moći kontrolirati sve što se tamo događa. Reakcije na tu odluku su različite, jer mnogi smatraju da je riječ o populističkom potezu i da se u biti neće dogoditi ništa spektakularno. To bi trebalo biti farbanje očiju javnosti, koja od premijera očekuje 'jake' poteze, pa čak i one koji bi mogli dodatno zakomplicirati francusko-britanske odnose. Naime, predsjednik Emmanuel Macron je u ime Francuske u više navrata nervozno reagirao na Johnsonove reakcije oko stanja u kanalu i borbi protiv ilegalne imigracije. I dok francuski predsjednik tvrdi da to mora biti usuglašena akcija, prije svega suradnja dviju država, Johnson i u ovom slučaju želi solirati i pokazati 'snagu'.
A sada je već šest visoko rangiranih stranačkih prvaka koji od Johnsona traže da se povuče.
- Premijerova je pozicija neodrživa, poručuju, a Tim Loughton, bivši ministar kaže: ”svi putevi vode do sjedišta britanskog premijera. Vrijeme je da Johnson ode”.
- Pijane zabave samo su vrh ledenog brijega, tvrde i u Konzervativnoj stranci, a iz dana u dan izlaze na vidjelo novi detalji što se sve događalo u sjedištu britanske vlade. Očito, bilo je zabavno, razulareno i bučno, za razliku od britanskih domova koji su u jeku pandemije bili zaključani. Uz sve to, kotrlja se i afera sa BBC-em nakon što je pokrenuta inicijativa da se ukine naknada za licencu, što bi praktički značilo i kraj BBC-a kakav je sada. A ni sva ta zavrzlama nije dobra za premijera, jer još više komplicira stanje u državi.
Britance, kao i sve Europljane, nije zaobišla ni energetska kriza, a podaci pokazuju da je porast cijena energenata neprihvatljiv za četvrtinu kućanstava. Tako brojne obitelji čeka siromaštvo, a izlazak iz EU nije donio očekivan ekonomski prosperitet. Svi se boje ove zime i udara cijena koji će tek uslijediti, a samim time pada i popularnost vlade i premijera. Od obećanja koje je Boris Johnson davao kad se odlučivalo o Brexitu danas nema ništa, jer su se promijenile brojne okolnosti. Britanci su imali snažan udar Covida, cijela ta priča nije završena, a posljedice su dugoročne. I dalje postoji problem opskrbe, a svijet su obišle slike praznih dućana. Građani se boje da je to samo početak i da će problemi eskalirati u godini u koju smo ušli. Stalna poskupljenja, sada i hrane, dovode do silnih problema, a onda su i sve opcije uključene. Najlakše je tražiti novu vlast, što Johnson dobro zna i osjeća. U trenucima dok 9 posto kućanstava pati zbog porasta cijena goriva, što se odražava i na sve druge cijene, teško je govoriti o zadovoljstvu građana.
Nije lako ni Kruni, pogotovo nakon sramne afere sa princom Andrewom. Kraljica je pravovremeno reagirala, jer se očito znaju i detalji koji još nisu isplivali u javnost. Princ je za javnost 'mrtav', prošlost, ostao je bez svih titula i privilegija, ali to sigurno nije kraj. Ugledu Krune ne koristi ni nestašni princ Harry i njegova perfidna supruga, a britanski mediji sada pišu da se ”ponaša kao besramni licemjer kad to Kraljici najmanje treba”. Piers Morgan, koji je posve krivo platio cijenu kada je s pravom kritizirao Harryja i njegovu suprugu sada je još oštriji, pa piše da zemlju tresu tri problema, smrt u pandemiji, porezi i Harry.
- Ako dovrši svoju prijetnju, to će biti prvi put da je bilo koji član kraljevske obitelji tužio Vladu Njezina Veličanstva i, naravno, zadat će Kraljici još jednu ogromnu glavobolju u najgorem mogućem trenutku, tvrdi Morgan nakon Harryjevih prijetnji da će tužbom tražiti pravo na policijsku zaštitu kad dođe u Veliku Britaniju.
Sve to na neki način opterećuje Britance kojima su ove posljednje dvije godine bile posebno teške. Sad već mnogi žale što nisu pod kapom Bruxellesa, koliko god je i Europska unija izgubila svoj sjaj. Ali, obitelj je obitelj, a Britanija je sada sama. Nema više municije kod vladinih dužnosnika da uvjeravaju Britance da im je izlazak iz ujedinjene Europe donio korist i prosperitet. Nema više ni mnogo onih koji vjeruju Johnsonu, a na njegov račun, bez obzira na vrtnu zabavu, dolaze sve teže riječi kritike. Mnogi tvrde da je zemlju uveo u avanturu koja je može skupo stajati i da je riječ o neozbiljnom političaru od kojeg svi dižu ruke. Ni prekooceanski partner, Amerika, nije baš držala leđa Johnsonu u zadnje vrijeme, jer Biden ima mnogo većih problema kod kuće.
I tako se sve slomilo na Johnsonu zbog zabave u vrtu za tridesetak osoba, kad je bio postavljen dugački stol na kojem su bili čips i kobasice. Britanska javnost sada do detalja analizira to druženje moćnih, neki su ljuti zato što je sve bilo planirano. Drugi se ljute što vlada odbacuje kritike da takvo nešto nije primjereno, a neki smatraju da bi bilo dovoljno da odstupi jedan od najdugovječnijih i najbližih Johnsonovih suradnika, koji je sve to organizirao.
Ali, kao i uvijek kada su takve afere u pitanju, dani koji dolaze mogu sve to smiriti i život se nastaviti dalje. Ako se tako i dogodi, to ne znači da Borisu Johnsonu slijede mirni dani. Dapače, pravi problemi tek dolaze. Brexit će tek biti na dnevnom redu, kada energetska kriza pohara Britaniju, a Johnson ne nađe adekvatne načine kako zaštititi građane.