(Hina/EPA)
Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas izrazio je u utorak navečer u Ateni žaljenje što Turska povlači poteze koji ne idu u smjeru izgradnje „ozračja povjerenja” koje je potrebno za obnovu dijaloga s Grčkom.
„Jako nas je iznenadilo ono što smo vidjeli zadnjih dana na turskoj strani”, rekao je Maas.
Njemačka, koja predsjeda EU-om do kraja godine, pokušava posredovati između Turske i Grčke u sporu oko nalazišta plina u istočnom Sredozemnom moru.
„Sve to ide u smjeru suprotnom od onoga što smo dogovorili (na zadnjem samitu EU-a), odnosno da ćemo svim diplomatskim sredstvima pokušati smiriti napetosti u ozračju povjerenja”, kazao je Maas, po prijevodu službi grčkog premijera.
Turska je u ponedjeljak ponovno poslala svoj brod za seizmička istraživanja Oruc Reis u vode kod grčkih otoka. Misija mu traje do 22. listopada.
Slanje tog broda u sporne vode u kolovozu i rujnu izazvalo je velike diplomatske i vojne napetosti između dviju zemalja, članica NATO-a.
„Dogovorili smo s Turskom da ćemo nastaviti pripremne razgovore”, rekao je grčki premijer Kiriakos Micotakis nakon sastanka s Maasom.
„Ali umjesto da imamo datum” za nastavak dijaloga, „imamo Oruc Reis u grčkom epikontinentalom pojasu. Ne možemo razgovarati u tim uvjetima”, rekao je Micotakis u utorak navečer.
Grčko-turski spor bit će na dnevnom redu samita EU-a u četvrtak i petak u Bruxellesu.
Potkraj rujna, dvije zemlje dogovorile su da će nastaviti pripremne razgovore o nizu spornih pitanja, koji su prekinuti 2016., ali nisu odredile datum.
Maas je u utorak posjetio i Cipar.
Tursku je iz Nikozije pozvao da ne zatvara vrata dijalogu jednostranim potezima.
Turska je sredinom rujna povukla Oruc Reis iz spornih voda kako bi otvorila prostor diplomaciji pred samit EU-a na kojem se razgovaralo o mogućem uvođenju sankcija Ankari.
Europski čelnici poručili su tada da bi sankcije Turskoj mogli uvesti već u prosincu nastavi li ona s istraživanjima plina u regiji.