(Hina/EPA)
Berlin se nada da će svi međunarodni igrači iskoristiti svoj utjecaj kako bi se napredovalo na mirovnim pregovorima o Libiji, rekao je u srijedu glasnogovornik njemačkog ministarstva vanjskih poslova iznoseći prilično skromne ambicije za mirovnu konferenciju u Berlinu ovog vikenda.
Glasnogovornik Rainer Breul rekao je da je cilj "širi" nego na konferenciji u Moskvi koje je svrha bila uspostaviti primirja, u čemu nije uspjela.
Breul nije želio otkriti imena sudionika i nije mogao potvrditi da će na nju doći čelnici sukobljenih strana u Libiji, Fajez al Seradž i Kalifa Haftar.
No, dodao je da je pozivnica dobro "odjeknula" među onima kojima je upućena.
Berlin je pozvao al Seradža, čelnika međunarodno priznate vladu u Tripoliju i Haftara, zapovjednika Libijske oslobodilačke vojske, oružane skupine s istoka koja ne priznaje vladu u Tripoliju.
Njemačka kancelarka Angela Merkel je na sastanak u nedjelju pozvala i čelnike Turske, Rusije, Velike Britanije i Italije.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je u srijedu kako će idućih dana odlučiti hoće li doći u Berlin, ali da želi da konferencija bude uspješna.
"Želim uspješnu konferenciju", rekao je Macron novinarima. "Vrlo smo predani tome da ograničimo vanjske utjecaje i da pomirimo (sukobljene strane) što je više moguće", dodao je.
Ured turskog predsjednika izvijestio je da su Tayyip Erdogan i američki mu kolega Donald Trump u srijedu telefonski razgovarali o stanju u Libiji.
Turski ministar vanjskih poslova rekao je da je prerano reći je li primirje u Libiji propalo pošto je Haftar u ponedjeljak u Moskvi odbio potpisati obvezujući sporazum o prekidu vatre, što je Seradž učinio.
Turska je u pomoć Seradževoj vladi poslala vojni tim za obuku i suradnju, nakon što su ruski plaćenici pomogli Heftarovoj vosjci da napreduje na bojišnici oko Tripolija.
Erdogan je u utorak upozorio Haftara da će ga "naučiti lekciju" ako nastavi napadati Seradževe snage.
Nakon svrgavanja dugogodišnjeg vođe Muamara Gadafija 2011., ta država na sjeveru Afrike u stanju je trajne nestabilnosti, uz strane sile koje podupiru sukobljene frakcije. U svome obraćanju Europskom parlamentu u srijedu jordanski kralj Abdulah II. upozorio je u kontekstu brojnih kriza na Bliskom istoku da postoji mogućnost da Libija postane nova Sirija, "samo bliža kontinentu koji (vi Europljani) nazivate domom".