Mađarski parlament izabrao je zastupnicu vladajuće stranke Fidesz Katalin Novák za prvu ženu za predsjednicu zemlje. Poznata je po svojoj podršci nacionalističkoj politici premijera Viktora Orbána, koja godinama izaziva sukobe s institucijama u Bruxellesu. Do sada je Katalin Novák (44) bila je zamjenica predsjednika Orbánove stranke Fidesz te ministrica za obiteljska pitanja zadužena za ekonomsku podršku srednjoj klasi, uključujući subvencije za stanovanje, stambene kredite koje podupire država i smanjenje poreza
Katalin Novak na inauguracijskoj svečanosti u mađarskom parlamentu (EPA)
Vijest da je susjedna Mađarska izabrala svoju prvu predsjednicu prošla je ispod radara hrvatskih medija. Ipak, radi se o značajnom političkom događaju u srednjeeuropskoj regiji te o uvodu u važne parlamentarne izbore što će se u toj zemlji održati 3. travnja.
Mađarski parlament izabrao je zastupnicu vladajuće stranke Fidesz Katalin Novák za prvu ženu za predsjednicu zemlje. Poznata je po svojoj podršci nacionalističkoj politici premijera Viktora Orbána, koja godinama izaziva sukobe s institucijama u Bruxellesu. Do sada je Katalin Novák (44) bila je zamjenica predsjednika Orbánove stranke Fidesz te ministrica za obiteljska pitanja zadužena za ekonomsku podršku srednjoj klasi, uključujući subvencije za stanovanje, stambene kredite koje podupire država i smanjenje poreza.
Kako prenosi britanski The Guardian, analitičari kažu da je Orbán, koji se suočava s bliskim izborima za manje od tri tjedna, pokušao privući biračice imenujući Novák za ceremonijalnu ulogu predsjednika u petogodišnjem mandatu. Prilike su to koje nalikuju izboru prve hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, koju je podržavao tadašnji HDZ predsjednika Tomislava Karamarka.
Katalin Novák, koja je podržala Orbanovu osudu ruske invazije na Ukrajinu, naslijedit će Jánosa Ádera koji je također bio član Fidesza, osvojivši 137 glasova. Oporbeni kandidat Péter Róna dobio je govor 51 zastupnički glas. Prije glasanja, ekonomistica Novák rekla je da će braniti ustav koji je izradio i odobrio Fidesz te koji je učvrstio ključne dijelove Orbánova konzervativnog programa. Jedno od prvih putovanja nove predsjednice biti će u poljsku prijestolnicu Varšavu, gdje su na vlasti Orbánovi ključni europski saveznici, nacionalistička stranke Pravo i pravda (PiS).
Očito je kako izbor Katalin Novák pokazuje da se Viktor Orbán postavio osigurač u slučaju gubitka izbora, ali to je manje vjerojatno, jer Fideszu raste popularnost. Orbán se na vlasti nalazi od 2010. godine i od tada je eliminirao gotovo sve oporbenjake s važnih pozicije i popunio ključna mjesta lojalistima. U intervjuu za novinsku web stranicu index.hu u prosincu, Novák je odbacila navode da će ona biti instrument koji se koristi za proširenje Orbánove moći. "Oni koji govore da bih na ovoj poziciji bila samo marioneta degradiraju ne mene osobno, nego žene općenito. Oni ne mogu pretpostaviti da žena može biti suvereni javni službenik sposoban samostalno donositi odluke", rekla je Novák.
Nova mađarska predsjednica započela je ozbiljnu karijeru prije više od dvadeset godina. Godine 2001., za vrijeme prve Orbánove vlade, radila je u Ministarstvu vanjskih poslova gdje se specijalizirala za europska pitanja. 2010. godine postala je ministarska savjetnica, a dvije godine kasnije imenovana je šeficom kabineta Ministarstva ljudskih potencijala (EMMI). Godine 2014. imenovana je državnom tajnicom za pitanja obitelji i mladih EMMI-ja, a konačno je postala ministrica obitelji u listopadu 2020. Između 2017. i 2021. bila je i jedna od potpredsjednica Fidesza.
Katalin Novák rođena je u Szegedu 1977. godine, studirala je na Nacionalnom sveučilištu javnih službi (NKE) u Budimpešti, Sveučilištu u Szegedu, te u Parizu sa stipendijom. Govori tri jezika; engleski, francuski i njemački te dolaui iz odvjetničke i liječničke obitelji. Mađarska predsjednika udana je i majka troje djece. U slobodno vrijeme voli čitati i trčati na velike udaljenosti, uključujući maratone. Njezin kredo je - svi su trkači na duge staze, čak i ako većina nikada ne otkrije taj talent u sebi.
"Kao majka troje djece, znam koliko je teško nositi se s naizgled svakodnevnim, ali često vrlo teškim zadacima podizanja jednog, dvoje ili više djece i svakodnevnog vođenja kućanstva, sve dok radite. Stoga je moj prioritet kao ministrice obiteljskih poslova dati majkama izbor i slobodu da same odluče kada se žele vratiti na posao, stvoriti ravnotežu između poslovnog i privatnog života, pružiti stvarnu pomoć životnim situacijama mladih Mađara i obitelj", napisala je na svojoj službenoj web stranici još uvijek u svojstvu ministrice.
Novak često objavljuje na društvenim mrežama. Ima dosta objava o privatnom životu. U svojim objavama uvijek ističe da je i domaćica. Ona peče, plete, kuha i čisti prozore. Katalin Novák je 2020. godine bila na vrhu liste najutjecajnijih Mađarica u javnom životu, a prema posljednjoj Forbesovoj listi, to je i danas. Nakon što je Viktor Orbán Katalin Novák proglasio za kandidata za predsjednicu, njezina reakcija bila je kratka: "Ostat ću ono što jesam". Na svom Facebook profilu je napisala: "Spremna sam predstavljati Mađarsku i služiti cijelom mađarskom narodu s vjerom, dušom i srcem".
Izbor Katalin Novák za predsjednicu Mađarske samo je uvod u važne parlamentarne izbore 3. travnja. Prema anketama, vlast u Mađarskoj mogla bi ostati u rukama Viktora Orbana i Fidesza. Štoviše, ukrajinski rat podigao je popularnost Fidesz-KDNP-a, ali je prema nekim rejting agencijama popularnost opozicijskih stranaka također velika. Prema think-thank institutu Median koji vodi bivši liberalni političar SZDSZ-a Gábor Horn, potpora Fideszu je 40 posto, dok je lista Oporbenog saveza donosila 39 posto. Popularnost satirične, kritičke stranke Two Tailed Dog Party (MKKP) pala je s tri posto na dva posto, dok se krajnje desničarski Mi Hazánk (Naša domovina) povećao s dva na tri posto ukupne populacije. Neopredijeljenih je 16 posto.
Prema Idea institutu, Fidesz-KDNP vodi za četiri posto, dok je podrška zajedničkoj oporbenoj listi pala je za posto u odnosu na siječanj. Sve se važnijim pokazuje udio neopredijeljenih birača – ima ih 13 posto i mogli bi donijeti prevagu. Prema posljednjim anketama, razlika između Fidesza i opozicije porasla je s četiri na 12 posto od početka ruske invazije na Ukrajinu.
Na mađarskim parlamentarnim izborima bira se 199 zastupnika; njih 93 se izabire u izbornim jedinicama, dok ostali dolaze sa stranačkih i koalicijskih lista. Izborni prag je pet posto za jednu stranku, deset posto za koaliciju od dvije stranke i 15 posto za koaliciju tri i više stranaka. U izbornim pravilima preciziran je i izbor predstavnika nacionalnih manjina, među kojima su i Hrvati.
Na izborima će zajedno nastupiti koalicije Fidesz-KDNP (Kršćanski demokrati), Zajedno za Mađarsku, te nekoliko manjih stranaka koje ne prelaze izborni prag. Prema posljednjem istraživanju portala Politico, u vodstvu su za nekoliko postotaka Fidesz-KDNP, ali izlazak neodlučnih birača može presuditi. Predsjednica Katalin Novák možda će, stoga, i u kohabitaciju sa sadašnjom opozicijom. U svom petogodišnjem mandatu dočekat će i slijedeće parlamentarne izbore 2026. godine.