NEOVISNI

Kubanski znanstvenici razvili vlastito cjepivo protiv korone: SUVERENITET 2 - CJEPIVO KOJE ZA KUBU ZNAČI VIŠE OD ZDRAVLJA

| Autor: Dubravko GRAKALIĆ
Uz epidemiju, stanovništvo Kube muči i nedostatak pitke vode  (Foto: TNYT)

Uz epidemiju, stanovništvo Kube muči i nedostatak pitke vode (Foto: TNYT)


Dvije su se različite razglednice s Kube, otočne države na američkom puškometu i jedne od posljednjih socijalističkih zemalja na planeti, objavile ovih dana u najutjecajnijim svjetskim medijima. BBC šalje svojem globalnom auditoriju „razglednicu u boji“ – kubanski znanstvenici pri kraju su istraživanja vlastitog cjepiva protiv Covida-19 i uskoro će ga početi primjenjivati. S druge strane, The New York Times piše da su Kubanci još uvijek u potrazi za – pitkom vodom.

Naime, vodoopskrni sustav na Kubi toliko je star i u lošem stanju da je opskrba stanovništva – ionako osiromašenog preko svake mjere – dovedena u pitanje čak i kada se radi o tako bazičnom prirodnom proizvodu kakav je čista voda. Ali, jedno ne isključuje drugo. Kako piše BBC News, dio opreme na Institutu za cjepiva Finlay u Havani možda bi se drugdje u svijetu mogao smatrati zastarjelim, ali znanost koja se odvija iza njegovih bijelo opranih zidova doseže vrhunska dostignuća. Kubanski virusolozi i drugi stručnjaci već mjesecima rade na cjepivu Soberana 2 (na španjolskom jeziku soberana je suverenitet) kojim će uskoro procijepiti Kubu bez ovisnosti o velikim farmaceutskim kompanijama o kojima itekako ovise čitava Europska unija, SAD i ostatak svijeta. Pokaže li se cjepivo uspješnim, siromašna Kuba pokazat će se suverenijom i bolje organiziranom od bogatih država zapadne Europe, o Hrvatskoj da i ne govorimo.

Stručnjaci objašnjavaju da je Soberana 2 konjugirano cjepivo, što znači da je antigen stopljen s molekulom nosačem da bi ojačao stabilnost i učinkovitost cjepiva. Tijekom nekoliko tjedana testirat će se na desetcima tisuća dobrovoljaca, najavljuju u Havani, dok su klinička ispitivanja bila "ohrabrujuća" i "vrlo važna" – prenio je BBC riječi direktora instituta dr. Vicente Vérez Bencoma. Kubanska komunistička vlast iskazala je namjeru cijepiti sve na otoku do kraja godine.

- Naš je plan, naravno, prvo imunizirati našu populaciju. Prelaskom na komercijalnu proizvodnju Soberane 2 planiramo imati do 100 milijuna doza tijekom 2021. godine te ćemo dio posvetiti punoj imunizaciji zemlje, istaknuo je Verez Bencoma. Kuba, čuje se u stručnim krugovima, ne postavlja nerealne ciljeve. Pozivaju se na tridesetak godina iskustva u biotehnologiji i imunologiji. Krajem 1980-ih kubanski su znanstvenici proizveli prvo cjepivo protiv meningitisa B, a tadašnji čelnik Fidel Castro otvorio je Institut Finlay kako američke sankcije, u slučaju epidemija, ne bi pogađale Kubance i sa zdravstvene strane. Već tada je Fidel Castri najavio da će Kuba, ne budu li lijekovi američkih farmakoloških tvrtki dostupni, pronaći vlastita rješenja na tom polju.

Problem, ipak, nije kako „izmisliti“ Soberanu u institutu koji se time desetljećima bavi, nego kako i gdje proizvesti dovoljnu količinu doza bez međunarodne pomoći. Pomoć ne očekuju od Amerikanaca i eventualne promjene raspoloženja u Bijeloj kući nakon odlaska Donalda Trumpa i prispijeća Joea Bidena.

- Naši su glavni kontakti s Europom i Kanadom, a imamo ljude koji sudjeluju iz Italije i iz Francuske, objašnjava dr. Vérez. Panamerička zdravstvena organizacija (PAHO) nada se da će Kuba postati prva zemlja Latinske Amerike koja je proizvela vlastito cjepivo.

- Vrlo smo optimistični. Bili smo informirani od pilot faze Soberane 2 i tijekom eksperimentalnih ispitivanja, a znamo da Kuba od kolovoza prošle godine istražuje održivost nekoliko cjepiva, kaže predstavnik PAHO-a na Kubi, dr. José Moya.

Stanje s pandemijom korona virusa na Kubi u ovom trenutku vrlo je teško. Posljednjih dana broj zaraženih popeo se na više od tisuću osoba na dan što iznimno opterećuje tamošnji zdravstveni sustav. Brojke u susjednim velikim državama, Meksiku, Brazilu i SAD još su poraznije. Sredinom prošle godine Kuba je uglavnom zaustavila širenje virusa kombinacijom agresivne kampanje javnog informiranja i zatvaranjem zračnih luka. U srpnju i kolovozu bilo je nekoliko uzastopnih tjedana minimalnog prijenosa i vrlo malo smrtnih slučajeva. Kao i drugdje u svijetu, pošast se proširila s jesenskim i zimskim mjesecima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter