SVE UZAVRELIJE KOD SUSJEDA

Krajnje desni nacionalizam Janeza Janše OPASAN JE ZA SLOVENSKU DEMOKRACIJU!

| Autor: Zoran ANGELESKI

Zbog izglednog formiranja nove vladajuće koalicije koju bi predvodio lider slovenske desnice Janez Janša, u otvorenom pismu 76 slovenskih znanstvenika i akademika upozoravaju na štetnu, isključujuću i radikalnu politiku Janšina SDS-a * Janez Janša bio je predsjednik slovenske Vlade od 2004. do 2008. godine te 2012. i 2013. godine 

 

Dok lider slovenske desnice Janez Janša nakon nedavne ostavke premijera Marjana Šareca pokušava ovih dana izbjeći prijevremene izbore sad već drugim pregovaračkim krugom i željenim formiranjem nove vladajuće koalicije s opozicijskom konzervativno-kršćanskom Novom Slovenijom te s dosadašnjim Šarecovim partnerima, Strankom modernog centra (SMC) te Demokratskom strankom umirovljenika (DESUS), jučer se sve izglednijoj koaliciji i trećem povratku na vlast 62-godišnjeg Janše u otvorenom pismu javnosti usprotivilo čak 76 istaknutih slovenskih znanstvenika i akademika. Skinuvši pritom diplomatske rukavice.

Ne želimo na crnu listu

Listu potpisnika predvodi sociolog dr. Rudi Rizman, a među 75 ostalih nalazi se i osmero bivših rektorica i rektora. Njihovo pismo nosi naslov "Zaštitimo osjetljivu slovensku demokraciju od autoritarne vladavine!".

- Mi, potpisnici ovog pisma, ozbiljno smo zabrinuti zbog trenutnih političkih aranžmana s formiranjem koalicije Janeza Janša, jer vjerujemo da mogu brzo dovesti zemlju u krug onih država članica Europske unije koje su danas na crnoj listi prekršitelja temeljnih načela demokracije, vladavine zakona, neovisnosti medija i ljudskih prava. Svoja uvjerenja temeljimo na štetnoj, radikalno netolerantnoj i isključujućoj politici SDS-a, ističu potpisnici u uvodu.

Svojim autoritarizmom, isključivošću, tendencijom podjarmljivanja društvenih sustava i nacionalističkim populizmom takva koalicija, dodaju, predstavlja veliku opasnost za demokratsku kulturu i političke procese u Sloveniji.

- Takva koalicija neprihvatljiva je ekonomski i socijalno jer se želi provesti bezglava privatizacija poduzeća, javnog obrazovanja i zdravstva, a štetan utjecaj na domaće gospodarstvo i društveni život već je dokazan u godinama kada je Slovenija imala prvu i drugu Janšinu vladu.

Marjan Šarec: "Želimo li Orbanovu Sloveniju?!"

Potpisnicima je neprihvatljiv Janšin povratak na vlast i s gledišta političke i medijske kulture, budući da Janša i njegova stranka "koriste otvorenu retoriku mržnje, netolerancije, ksenofobije, homofobije i laži, koristeći svoje medije za propagandu, širenje ideologije, lažnih vijesti i teorija zavjere, diskreditiranje pojedinaca i političkih protivnika". Neprihvatljiva im je i zbog izravnog pritiska na pravosuđe, zbog reinterpretacija i pogrešnih prikazivanja povijesnih činjenica kao i stava prema Narodnooslobodilačkom ratu.

Premijer u ostavci Marjan Šarec je prije dva dana u intervjuu listu Večer, na pitanje hoće li biti nove vlade ili prijevremenih izbora, odgovorio da je to pitanje treba postaviti onima koji sada pregovaraju o novoj vladajućoj koaliciji.

- Potrebno je pitati želimo li Orbanovu Sloveniju ili suverenu, vlastitu Sloveniju. Zna se koji predsjednici stranaka sada imaju odluku u svojim rukama. Izbor je jasan: održavanje položaja i pomaganje u svemu gore navedenom ili prijevremeni izbori na kojima će ljudi odlučivati, kazao je Šarec.

U anketama vodi Janez Janša

Na anketno pitanje za koga bi glasali kad bi ove nedjelje bili izbori, 19,6 posto slovenskih ispitanika odgovorilo je da bi glasalo za Janšin SDS (16,9 posto u siječnju), dok bi LMŠ-u (Listi Marijana Šarca) glas dalo njih   17,1 posto (u siječnju 19,4 ).

Prema ovoj anketi javnog mnijenja, zastupnici Janšinog SDS-a trebali bi osvojiti 28 mandata, a tri manje pripadalo bi listi donedavnog premijera Marijana Šareca; SD bi dobio 12, Ljevica osam, a NSi sedam, dok bi DeSUS i SNS imale po četiri mandata.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter